Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Gebeliğin 37. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 37. haftasında bebekte olan değişimler

Bu hafta, doğumun her an gerçekleşme olasılığının olduğu haftalardan biridir. Bebek, artık gelişimini tamamlamış ve doğum için hazır hale gelmiştir. Bu hafta içinde, bebeğin boyu 47 – 50 cm civarında, kilosu ise 2900 gram civarında ölçülmektedir. Bundan sonra, bebeğin doğmadığı her haftada, kilo ve boy artışı devam edecektir.

Bebeğin artan kilosu ve boyu ile anne adayının rahmine uyguladığı baskı da artmıştır. Bebek, artık doğum kanalına girmiştir. Bu hafta itibariyle, bebeğin el ve ayak tırnakları uzamıştır. Ellerini ve parmaklarını açıp kapatabilmektedir. Işığın ve sesin geldiği tarafa doğru, kafasını çevirebilmektedir.

Bu haftada, bebeğin içerisinde bulunduğu alanın daralması ile hareketleri daha sınırlı ve yavaş hale gelmiştir. Bebeğin tekmeleri ve hareketleri, anne adayında, hafif şiddette ağrı ve hatta sancı şeklinde hissedilmekte, bu nedenle, anne adayı rahatsızlık hissetmektedir. Bebek bu haftada, sürekli uyur ve uyanır.

how-to-get-pregnant-with-pcos.WidePlayer

Hamileliğin 37. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 37. haftasında, anne adayı, bebeğin hareketlerini takip etmeli ve bebek uzun süre hareketsiz kalırsa, mutlaka doktora haber vermelidir. Yapılan NST testleri ile bebeğin kalp atışlarının düzeni ve ritmi kontrol edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu haftalarda yapılacak, vajinal muayeneler ile de, bebeğin amniyon sıvısının yeterli olup olmadığı ve bebeğin anne adayının rahmindeki duruş pozisyonu da kontrol edilmektedir.

Bu haftada, yalancı doğum sancıları da çok sık ortaya çıkmaktadır. Bu sancıların, gerçek doğum sancılarından ayrılması, sancı aralıklarının takibi ile mümkün olmaktadır. Yalancı doğum sancıları, düzensiz aralıklarla ortaya çıkmaktadır.

[ads2] Anne adayı, artık hamilelikten sıkılmış haldedir. Bu haftalar, anne adayının, en çok desteğe ihtiyacı olan haftaları ifade etmektedir. Bir de yaklaşan doğumun korkusu hisseden anne için, beklemek çekilmez bir hal almaya başlamıştır. Ayrıca, bu hafta, anne neredeyse, gece hiç uyuyamamaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz