Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Gebeliğin 36. Haftası

[ads1]Hamileliğin 36. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 36. haftası itibariyle, denilebilir ki, bebeğin, akciğerler de dâhil, bütün fonksiyon gelişimleri tamamlanmıştır. Bu hafta itibariyle, doğumun gerçekleşeceği ana kadar, bebekte

görülecek tek değişiklik, kilo artışı olacaktır. Doğumun gerçekleşmesi halinde, bebek gayet sağlıklı ve normal bir şekilde, yaşam fonksiyonlarını devam ettirebilir.

36. haftada, bebeğin boyu 48 – 50 cm arasında ve kilosu da 2700 gram civarında olmaktadır. Bebeğin emme refleksi, doğuştan gelmekte olup, bu haftada, emme kasları güçlenmiştir. Doğduğu anda, içgüdüsel olarak gelen, meme emme durumuna hazır haldedir.

Bebeğin kafa kısmı, yumuşak bir doku olarak görülmektedir. Bu sayede, bebeğin, doğum kanalından geçişi daha kolay olmaktadır. Kafasında ufak bir çukur bölge oluşmakta ve buraya bıngıldak adı verilmektedir. Bebeğin bıngıldağı, beyin gelişiminin devam etmesi açısından, 1 yaşına kadar kapanmamaktadır.

pregnant-woman-and-man

Bu hafta itibariyle, yağ depolama faaliyetleri azaldığından, bebekteki kilo artışı da, eskisine oranla, daha az olacaktır. Bebeğin vücudunu kaplayan lanugo tüyleri ve verniks tabakası, tamamen kaybolmuştur. Yüz kısmında var olan buruşukluk kaybolmuş ve cilt gergin bir görünüm kazanmıştır.

[ads2]Hamileliğin 36. haftasında annede olan değişimler

36. hafta itibariyle, anne adayı, gebeliğin en zor haftalarından birini yaşamaktadır. Vücutta oluşan şişme ve ödemler oldukça fazlalaşmış ve bacaklardaki ağrı, üst seviyeye çıkmıştır. Bunun yanı sıra, hem bebeğin ağırlığının artması, hem de anne adayının artan kilosu ile taşıdığı ağırlık, fizyolojik ve psikolojik açıdan, bunaltıcı olmaktadır. [ads2]Bu haftada, bebeğin doğum kanalına girmek üzere olması ile rahimdeki baskı iyice artar ve anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmektedir. Vajina akıntılarının artışı da, anne adayını rahatsız eden belirtilerden biri olarak, karşımıza çıkmaktadır.

Bu haftada, mide yanması ve sindirim sorunlarına dair şikâyetler kaybolurken, kasıklarda baskı ve ağrı hissedilmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz