Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Gebeliğin 33. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 33. haftasında bebekte olan değişimler
Gebeliğin 33. haftasında, bebek, günün büyük bölümünde uyur halde görülmektedir. Bebeğin bu haftadaki boyu 47 cm, kilosu ise 1900 – 1950 gram aralığındadır.

Bu hafta itibariyle, bebeğin cilt tabakasının altında meydana gelen yağ tabakası, gelişimini tamamlamıştır. Bebek, gözlerini kısma ve açma hareketlerini, dış ortamdaki ışık durumlarına göre kontrol edebilmektedir. Bu haftada, bebek, anne karnından dış dünyayı, tıpkı bir camdan dışı bakıyormuşçasına izlemektedir.

Bebeğin kemikleri tamamen sertleşmiş ve iskelet yapısı oturmuştur. Kafatası kemikleri birbiriyle tamamen kaynaşmıştır. Bu gelişim, doğum sırasında, bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştıran bir durum olarak nitelendirilmektedir. Bu kemiklerin sertleşmesi, beynin gelişimini devam ettirmek adına, erişkinlik dönemini bulmaktadır.

pregnant_1825147c

Akciğerlerin gelişimini tamamlaması sonucunda, bebek, artık kendi başına nefes alabilmektedir. Bu haftada, yapılan ultrason muayenelerinde, bebek, dizlerin karnına doğru çekmiş ve parmağını emer halde görüntülenmektedir. Sağa ya da sola doğru yan yatış pozisyonunda durmakta ve bulunduğu alana sığmaya çalışmaktadır. Hissetme ve duyma yetilerinin yanında, bazı zamanlarda görebildikleri de, bu haftanın nitelenen özellikleri arasındadır.

Hamileliğin 33. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 33. haftasında, anne adayında en fark edilir belirtiler, el ve ayaklarda görülen şişlikler olmaktadır. Bazı anne adaylarının, yüz ve burun kısmında da şişlikler görülmektedir. Özellikle, sabah kalktığı sırada sık görülen bu belirtilerin yanında, kollarda ve el ve parmaklarda da uyuşma durumları ortaya çıkabilmektedir. Anne adayı, bu haftadan itibaren, eğilip, kalkmakta çok zorluk çekmekte, yürümekte de zorlanmaktadır.

[ads2]Bu haftada, anne adayının yüz bölgesinde lekeler oluşmaktadır. Bu lekelerin büyük bir bölümü, doğum sonrasında geçmektedir. Bu haftada en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise, yüksek tansiyon probleminin ortaya çıkmış olmasıdır. Gözlerini kaybetmesine kadar varabilecek ciddi sonuçlara neden olan bu rahatsızlık ile ilgili, anne adayının devamlı olarak gözlenmesi gerekmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz