Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

Gebeliğin 31. Haftası

[ads1]Bebeğin ağırlığının daha da arttığı 31. haftada, anne adayı da, aldığı kilolara paralel olarak ağırlaşmış durumdadır.

Hamileliğin 31. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 31. haftasında, bebeğin boyu 40 – 45 cm arasında, kilosu ise 1600 gram ağırlığına ulaşmıştır. Bebek, gün içerisinde çok sık hareket etmekte ve zaman zaman, takla atarak, anne karnındaki baskısını arttırmaktadır. Bu haftada, bebek, duyduğu müzik seslerini ayırt etmeye ve tepki vermeye başlamıştır. İdrarını yapan bebeğin, idrarı, içinde bulunduğu amniyon sıvısında bulunmaktadır.

Akciğerleri ve sindirim sistemi, artık faaliyet göstermeye başlamış olan bebeğin, bu haftada gerçekleşecek bir doğumda, yaşama şansı çok yüksektir. Deri altında biriken yağ dokuları giderek artan bebeğin, görüntüsü de yuvarlak bir hal almaya başlamıştır. Tekmeleri çok kuvvetlidir. Öyle ki, tekme attığı zaman, bu tekmeleri, dışarıdan bakan biri, anne karnının üzerinden görebilmektedir.

sdfsdgvdfbgv

Hamileliğin 31. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, artık doğumla ilgili, doğum çantasından, hastane seçimine, doğumun başladığı an hastaneye gidişe kadar, her şeyin planlanmış olması gerekmektedir.

Anne adayında, gebeliğin başlangıcından bu haftaya kadar, 12 – 14 arasında kilo alınmış olması normal görülmektedir. Tabi bazı kadınlarda, kilo artışları daha fazla olabilmektedir. Anne adayının göğüslerindeki süt kanalları açılmakta ve süt üretimi başlamaktadır. Doğum sancılarına benzer, küçük kasılmalar yaşanmaktadır.

Anne adayı, bu dönemde, çok fazla rüya ve halusilasyon görmektedir. Hatta bazen, rüya ile gerçekte gördüğü şeyleri ayırt edememektedir. Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan faktör ise, hormonların değişimi ve hormonlardan salgılanan relaksin maddesi olmaktadır.

[ads2]
Bu haftada, özellikle, alt karın boşluğunda ciddi bir baskı hissedilmektedir. Rahim biraz daha büyümüştür. Göğüslerde de büyümeler görülmektedir. Göğüslerden süt sıvısı akmakta olup, bu madde kolostrum olarak adlandırılmaktadır.

Bu dönemde görülen kasılma ve çok az miktarda pembe renkli kanamalar normal olmakla birlikte, kanamanın artması ve kasılmaların acı verecek duruma gelmesi halinde, erken doğum riskine karşı doktor kontrolü şarttır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz