Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Gebeliğin 30. Haftası

[ads1]

Gebeliğin 30. haftasına gelindiğinde, anne adaylarının doğum korkusu bir kat daha artmaktadır. Doğum, artık iyice yaklaşmaya başlamıştır.

30. haftada, bebeğin kilo alışı da devam etmektedir. Bebek şu an, 38 cm boyunda ve 1350 – 1400 gr ağırlığındadır. Bebeğin büyümesi sırasında, kullandığı enerji ve besin miktarı giderek arttığından, içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı da giderek azalmaktadır.

Hamileliğin 30. haftasında bebekte olan değişimler

Bu haftada, bebeğin baş ve vücut oranı, dengeli olarak görülmektedir. Bebeğin kan hücrelerinin üretimi tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra, organ gelişimi ve yapıları da tam olarak tamamlanmış durumdadır.

Bebek, 30. haftaya geldiğinde, ilk doğduğu zaman olacağı görüntüdedir. Vücut ısısını dengeleyebilecek yeterlilikte olup, kaş ve kirpik yapısı ve saç dokuları, normal bir insanınkine benzemektedir. Kol ve bacaklarını oynatmaya ve gözlerini kapatıp açmaya devam etmektedir. Kalp atışları, halen çok hızı hissedilmekte olup, hıçkırıkları da belli bir ritimde meydana gelmektedir.

Bu haftada, bebek, artık dış dünyada olan biteni hissetmeye başlamıştır. En çokta annesinin sevindiğini ya da üzüldüğünü anlayabilmektedir. Bu nedenle, bu haftadan sonra, anne adaylarının stres ve üzüntüden uzak durması gerekmektedir.

pregnant-woman_1

Hamileliğin 30. haftasında annede olan değişimler

Anne adayında, bu hafta, depresyon belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu haftalar, yaz aylarına denk geliyorsa, bacaklardaki şişlikler ve ödemler daha da artacaktır. Anne adayı, sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmekte ve aşırı terleme problemi yaşamaktadır. Bu açıdan, bu dönemde, bol sıvı alımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Anne adayının, bu dönemde, idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanması çok kolay olmaktadır. Bu durumu önlemek amacıyla, iç çamaşırlarının sık değiştirilmesi ve ayakları üşütmemeye özen gösterilmesi gerekir.

[ads2]Kasıklarda ağrılar, idrar yapma sırasında yanma ve ağrı hissetme ve ateşin yükselmesi gibi belirtilere, bu hafta içerisinde rastlamak mümkün olmaktadır. Reflü, halen devam ettiğinden hamur işleri ve asitli içecekler ile acı ve baharatlı yiyeceklerin tüketiminden, mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Bu haftada, bebeğin hareketlerinin takip edilmesi önemlidir. Bebek, gün içerisinde, 10 kez ve üstü hareket sağlıyorsa bir sorun yok denilebilir. 10 kez altında ya da hiç hareket hissedilemediği durumlarda, hastaneye gidilmeli ve NST’ ye bağlanarak, bebeğin kalp atışları kontrol edilmelidir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz