Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebeliğin 29. Haftası

Hamileliğin 29. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 29. haftasında, bebeğin, akciğerleri dışında, tüm organlarının gelişimi tamamlanmıştır denilebilir. Bu haftada, kan hücreleri, alyuvarların üretimine başlamaktadır.

Bebek, bu haftada, ışığa daha duyarlı hale gelmiştir. Işığın geldiği noktalara doğru hareket etmekte ve tepki vermektedir. Annenin hareket ettiği zamanlarda uyumakta, uyuduğu zamanlarda hareketlenmektedir.

29. haftaya gelindiğinde, bebeğin boyu 37 cm, kilosu 1200 – 1300 gr aralığındadır. Bu haftadan sonra, daha da kilo alacak olan bebeğin, hareketleri giderek azalacaktır. Bu haftada, bebeğin tekmeleri ve dönme hareketleri, iskelet ve kas sisteminin tam olarak gelişmiş olması doğrultusunda, çok daha güçlü hissedilmektedir.

hamile-kk

Hamileliğin 29. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 29. haftasında, anne adayının kilosu, ortalama 10 – 12 kilo atmıştır. Mide yanması ve mide asidinin, bebeğin baskısı ile yukarı çıkması sonucu, oluşan reflü şikâyetlerinde artış görülmektedir. Bunun yanı sıra, göğüslerin ucu koyulaşmakta ve kahverengi hale gelmektedir. Göğüs uçlarında aşırı hassasiyet ve kabarma durumları da, bu haftada rastlanan diğer belirtilerden olmaktadır. Doğumdan sonra, ilk 6 ay, bebeğin tek besini olacak anne sütünün üretimi, bu hafta itibariyle, göğüslerde başlamaktadır. Diğer yandan, bu haftada, anne adayında tansiyon düşmesi çok sık görülmektedir. Ani kalkışlarda, tansiyona bağlı baş dönmeleri ve kendini kaybetme durumları görülmektedir.

Bu hafta itibariyle, anne adayı, doğum çantasını hazırlamalı ve olası bir erken doğum riskine karşı, hazırlıklı olmalıdır.

[ads2]Bu hafta, annenin ruhsal açıdan da, daha hassas ve ilgiye ihtiyacı olacağı dönemlerin başlangıcıdır. Hem bebek, hem de anne sağlığı açısından, annenin üzülmemesi gerekmektedir. Ayrıca, bu dönemde, annenin stres ve üzüntüye maruz kalması da, erken doğumu tetikleyen durumlardan olabilmektedir.

Bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, bu haftadan sonra, anne adayına C vitamini ve demir takviyesi uygulanmaktadır.©Kadının

Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz