Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Gebeliğin 26. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 26. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 26. Haftasında, bebeğin göz kapaklarını açıp, kapattığı görülmektedir. Retina tabakası, göz içerisinde oluşumunu tamamlamıştır. Göz rengi oluşmuştur. Ancak, net göz rengi, ancak doğumdan 3 ay sonra, gerçek rengini almaktadır.

Bu haftada, bebeğin akciğerlerinde sür faktan denilen bir madde tamamıyla oluşmuştur. Bu madde ile bebeğin, doğumu sırasında oksijensiz kalmasını önlemek amacıyla, hava keseciklerinin birbirine yapışması engellenmektedir.

Bebek, artık o kadar hızlı hareket etmeye başlamıştır ki, anne adayının, bebeğin hareketlerini hissetmemesi mümkün değildir. Bebeğin derisi, deri altında biriken yağ dokusuna paralel olarak, kalınlaşmış ve ten rengini almıştır. Bu haftada, bebek, yüksek seslere karşı irkilme refleksi ile cevap vermektedir. Dış ortamdaki ışık değişimlerine karşı da, gözlerini kırpıştırarak tepki vermektedir.

Bebeğin bu haftadaki boyu 35 cm, ağrılığı 900 – 930 gram aralığına ulaşmıştır. Akciğerlerin gelişimi, halen devam etmektedir.

Hamileliğin 26. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, anne adayının vücudu daha çok su tutmakta ve buna bağlı olarak, ödemler ve şişkinlikler artmaktadır. Anne adayında, ayrıca, midede yanma ve gaz problemleri, bu hafta yeniden kendini göstermektedir. Kaburga bölümünde ve sırtta ağrılar olmakta, anne adayı, yan yatsa dahi bu ağrılar nedeniyle, rahat bir uyku uyuyamamaktadır.

[ads2]Bu haftanın sonuna kadar, gerçekleşen ikinci trimester döneminde, anne adayının toplam rahim büyümesi 1 cm olmaktadır. Rahimde hissedilen kasılmaların şiddeti ve sıklığı, bu haftada artmaktadır. Kabızlık, bu haftada, en çok görülen şikâyetlerden biri olmaktadır. Kabızlığı önlemek için, lif yönünden zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca, karın bölgesinde de ani şişme ve sertlikler görülmektedir.

26.haftada el, ayak ve yüzde şişmelerin görülmesi, kilo artışının normalin üstünde olması, süreklilik gösteren baş ağrıları durumlarının varlığında, gebelik zehirlenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, bu belirtilerin görülmesi halinde, doktor muayenesi gerekmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz