Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gebeliğin 23. Haftası

[ads1]Hamileliğin 23. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 23. haftasında, artık birçok yönden gelişimini tamamlayan bebeğin, üst deri üzerindeki gelişimleri tamamlanmaktadır. Saç ve tırnak yapısının gelişiminin devam ettiği bu haftada, bebeğin dudak yapısı netleşmekte, burun, yüz ve gözleri, yüzle uyumlu ve orantılı bir şekil almaktadır. Derisi halen buruşuk bir görünümde olan bebeğin, vücudunda bulunan tüylerin rengi, daha koyu bir renk almaktadır.

Bu haftada, bebeğin hareketleri daha da artmış olup, bu hareketlerin bazıları, dışarıdan bakıldığında da görülebilmektedir. Bebek, kol ve bacaklarını düzenli olarak hareket ettirmeye başlamıştır. Göz pigmenti ve orta kulağı tamamen oluşan bebeğin, pankreas tarafından salgılanan insülin salgısı da artmıştır. Ciğerlerinde yer alacak olan kan damarlarının gelişimi de, bu hafta tamamlanmaktadır.

hamile-yatis_220Bu haftada, bebeğin boyu 30 cm, kilosu 520 – 550 gr arasındadır. Sur faktan adı verilen, akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin açık kalmasını sağlayacak maddenin oluşumu, bu hafta başlamaktadır.

Hamileliğin 23. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, anne adayının rahmi büyüyerek, idrar torbasının önüne kadar gelmektedir. Bu doğrultuda, idrar torbasına yapılan baskı ile bazı anne adaylarında, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri görülmektedir. Rahmin büyümesi ve ağırlığının daha da artması ile bel bölgesindeki ağrılarda artış görülmektedir.

[ads2]Gebeliğin 23. haftasında görülen durumlardan biri de, aşerme durumlarının iyiden iyiye artması olmaktadır. Bu haftada, anne adayı, gördüğü her şeyi aşerebilir. Bu nedenle, bu hafta yine anne adayının kilo artışı hızlanmaktadır. Bacak kramplarının devam ettiği bu haftada, bacaklarda, ince damarcıklar şeklinde, kılcal damarlar görülmeye başlar. Bunlar, hamilelik dönemi varisleri olarak adlandırılmakta ve çoğunlukla, doğumdan sonra kaybolmaktadırlar.

Doğuma giderek yaklaşıldığı bu haftada, anne adayının doğum korkuları ve endişeleri başlamakta olup, yalancı doğum sancıları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da, bu haftadan itibaren başlamaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz