Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Gebeliğin 22. Haftası

Hamileliğin 22. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 22. Haftasında, annenin karnı daha da belirgin bir hal almakta ve öne doğru çıkıntı oluşturmaktadır. Bu dönemde mide bulantılarından eser kalmamıştır. Midedeki yanma ve reflü problemleri de, nispeten, azalmıştır. Bu açıdan 2. Haftanın gebeliğin en rahat geçtiği haftalardan biri olduğu söylenebilir.

22. hafta itibariyle, kan basıncıda artışlar görülmektedir. Bunun beraberinde, kanın daha sıvı hale gelmesi, anemiyi ortaya çıkarmaktadır. Kalsiyum ihtiyacının arttığı bu haftada, dişlerde çürümeler ve diş etlerinde şişmeler görülmektedir. Gebeliğin, hormon değişimlerine sebep olması ile eklemlerde güç azalması ve beraberinde, eklem ağrıları görülmektedir. Ayrıca, bu dönemde, bel ağrıları halen devam etmektedir.

ucm241915

Hamileliğin 22. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Bu haftada, bebek, artık dış dünyadan gelen sesleri daha iyi anlamakta ve duyduğu sesleri tanımaktadır. Anne ve babasının seslerine tepki verebilir hale gelmiş olan bebekle konuşulmasının, bebeğin ileriki dönemlerindeki zekâ gelişimini, olumlu yönde etkilediğine dair, birçok bilimsel görüş bulunmaktadır.  Ayrıca, bebek, bu dönemde, annenin dokunuşlarını da hissedebilmektedir.

Anne rahmindeki bebek, bu haftada, büyümesine devam etmektedir. Ortalama 30 cm uzunluğunda olan bebeğin kilosu, 500 gr civarında olmaktadır. Erkek bebeklerin sperm hücrelerinin oluşumu, bu hafta itibariyle başlamaktadır. Testislerin torbalara doğru iniş süreci, halen devam etmekte olup, kız bebekler içinse, vajinanın oluşumu tamamlanmıştır.

Bebekte görülen bir diğer gelişme de, pankreasın gelişimi ve karaciğerin çalışması ile ortaya çıkan bilurubin salgısının artmasıdır. Ek olarak, bu haftada, bebeğin kırmızı kan hücrelerinin de yapımı başlamaktadır.

Gebeliğin 21. haftasında, anne adayında kol, bacak ve göbek bölgesinde tüylenmeler görülmektedir. Bunun yanında, rahim kasılmaları da, görülen belirtiler arasındadır. Anne adayı, bu haftada, ayakkabılarının küçük geldiğini fark etmekte olup, ayaklarda görülen bu büyüme durumu, ödem ve şişliklere bağlı olmaktadır. Bu açıdan, bu haftadan itibaren, bir numara büyük ayakkabıların kullanılması, daha rahat hareket etmek için, gerekli olmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz