Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Gebeliğin 21. Haftası

Hamileliğin 21. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 21. haftasında,  daha önceki haftalardan farklı olarak, bebeğin büyüme ve gelişme sürecinde yavaşlama görülmeye başlamaktadır. Bu haftada, bebeğin kalp kası gelişmekte ve dolaşım sistemi faaliyetlerine dâhil olmaktadır. Ayrıca, bu hafta içerisinde, diş etlerinin yapısı da şekillenmeye başlamakta, kalıcı dişleri de gelişmeye başlamaktadır.

Bu haftada, bebeğin boyu 29 cm, kilosu yaklaşık 400 – 450 gr aralığındadır. Bu haftadan sonra, bebeğin boyundaki artışlar, daha yavaş ilerleyecek, kilo artışı daha fazla olacaktır.

Bebeğin vücudu, yağ depolama faaliyetlerine devam etmekte ve kemik iliği hücrelerinin oluşumu başlamaktadır. 21. hafta itibariyle, bebeğin hareketleri, genellikle, annenin uyuduğu zamanlarda olmaktadır. Anne adayının hareketli olduğu zamanlarda, uyumakta olduğu görülmektedir.

hamile-sirt-agri

Hamileliğin 21. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 21. haftası, anne adayı için, hareket etmenin, giderek daha da zorlaştığı bir dönemin başlangıcı olmaktadır. Bu haftada, yaklaşık 5 – 7 kg arası kilo artışı yaşayan anne adayı, bu haftadan itibaren, daha hızlı kilo almaya başlayacaktır. Anne adayı, bel ve sırt ağrıları hissetmekte, oturup kalkarken zorlanmaktadır. Bebeğin bulunduğu bölgeye baskı yapması ile kalça ve bacakların üst kısmında ağrı hissedilebilmekte, hatta bazı anne adayları, bu ağrılar nedeniyle, yürümekte oldukça zorlanmaktadırlar.

Bu haftada, progesteron hormon salgısının artması, annede idrar yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkışını tetikleyebilmektedir. Kan basıncının artışı ile anne adaylarında, özellikle, akşam saatlerinde görülen vücut şişlikleri ve ödemler görülmektedir. Bu ödemler, daha çok, bacaklarda ve bileklerin iç kısmında yoğunlaşmaktadır. Bacaklarda varis oluşumu da, bu haftada görülen belirtilerden olabilmektedir.

[ads2]
Büyüyen bebek ve anne adayındaki kilo artışının birleşimiyle, vücudu daha da ağırlaşan anne adayı, artık çoğu zaman, nefes nefese kalır hale gelmiştir. Bunun yanı sıra, bu hafta itibariyle, anne adayında ani tansiyon değişiklikleri görülebilmekte, bu nedenle, tansiyonun düzenli takibi, daha önemli hale gelmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz