Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Gebeliğin 20. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 20. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 20. Haftası, bebeğin, tam olarak 5 aylık olduğu dönemi ifade etmektedir. Bebeğin genel görünümü itibariyle, gelişimi tamamlanmıştır. Bu haftada, boy olarak, çok fazla büyüme göstermeyen bebeğin, boyu 26 cm, kilosu ise 300 – 400 gram aralığında görülmektedir.

Bu haftada, bebeğin akciğerleri, halen tam olarak gelişmediğinden, pek görülmese de, doğumun gerçekleşmesi halinde, bebeğin yaşaması mümkün olmamaktadır.

20. hafta itibariyle, bebeğin zekâ gelişimi ile ilgili, kodlamalarda oluşmaya başlamıştır. Ortalama 5 yaşına kadar olan zekâ gelişiminin bütün kodlamaları, bebeğin beyninde kayıt edilmektedir.  Dış ortamdan gelen, ani ses değişimlerine tepki vermekte ve bazı durumlarda, çığlık atarak karşılık vermektedir. Bu haftada, bebeğin ani tepkilere karşı korkması ve sıçraması da, gözlenen bebek hareketleri arasındadır.

hamilelik-doktor-

Bu hafta içerisinde, bebeğin uzayan tırnakları, anne adayına rahatsızlık vermekte ve midede batma şeklinde, hafif ağrılar meydana getirmektedir. Bu dönemde, bebek kıvrılır, rahim içinde rahatça dönebilir, tekmeler ve ellerini yumruk yapabilir. Kalp atışlarının daha da hızlandığı bu haftada, bebeğin kas gücü de artmaya devam etmektedir.

Cinsel organlardaki gelişimin devam etmesi doğrultusunda, erkek bebeklerin testisleri, torbalara doğru hareket etmeye başlamakta, kız bebeklerde ise, yumurta hücrelerinin oluşumu ortaya çıkmaktadır. Bu haftada, kız bebeklerde ortalama 5,5 – 6 milyona yakın yumurta hücresi oluşmuştur. Bebeğin vücudu, lanugo tüycükleriyle tamamen kaplanmış ve bebeğin saçları daha da uzamıştır.

Hamileliğin 20. haftasında annede olan değişimler

[ads2]20. haftada, anne adayı, lanugoların bebeğin bütün vücudunu sarması ve saçların artmasına bağlı olarak ortaya çıkan mide yanması problemlerini, daha şiddetli olarak yaşarlar. Kilo almaya devam eden anne adayı, artık, hamile kıyafetlerini giymeye başlamıştır. Gece görülen bacak krampları, uykudan uyandıracak şiddette olmakta, bu açıdan, anne adayının uyku düzenin bozulmasına sebep olmaktadır. Uykusuzluk ve yorgunluk hissine rağmen, bu haftada, anne adayları, kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz