Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Kasım 2018

Gebeliğin 19. Haftası

Anne adayının, hamileliğinin 5. ayına girdiği, gebeliğin 19. haftasında, bebek, kendi vücudunu tanımakta ve hangi organı nerede, bilerek hareket etmektedir. Beynin gelişmesiyle birlikte, kas ve sinir sistemi yapıları da, artık neredeyse gelişimini tamamlanmıştır.

Hamileliğin 19. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Bebeğin kilo ve boy bakımından, daha fazla gelişim gösterdiği haftalardan biri olan bu hafta itibariyle, bebeğin boyu 25 cm, kilosu 250 gr olmaktadır.

Ağız içi damak ve diş yapılarının oluşumun başladığı bu haftada, bebeğin gittikçe artan besin ihtiyacını karşılamak üzere, plasentada da büyümeler devam etmektedir. Saçların artışı devam ederken, bebeğin vücudunda, verniks adı verilen, kaygan bir yapı oluşmakta ve bu madde vücudun her yanını kaplamaktadır.

hamilelik-haftalik-44

Üreme oranlarının, büyük ölçüde gelişimini tamamladığı bu dönemde, kızlar için rahim, erkek bebekler içinse testislerin görüntüsü, çok net hale gelmiştir. Ayrıca, böbreklerin faaliyeti ile bebekte idrar üretimi başlamıştır. Ultrason görüntülerinde rastlanan bir durum da, bebeğin gelişen emme yetisine bağlı olarak görülen, parmaklarını emme görüntüsüdür.

Hamileliğin 19. haftasında annede olan değişimler

Bu hafta itibariyle, gebelik sürecinin ilk yarısını geride bırakan anne adayında, görülen değişikliklerin en net olanı, şüphesiz kilo alımıdır. Kilo artışı, bu haftada, daha fark edilir bir biçimde olmaktadır. Bu haftada karnı büyüyen anne adayı, ufak fiziksel aktivitelerde bile, çabucak yorulmakta ve nefes almakta zorlanmaktadır.

[ads2]
Bebeğin büyümesine bağlı olarak, artan bel ağrıları ve rahim kasılmaları da, devam eden gebelik belirtileri arasındadır. Reflü sorunu da devam etmekte, buna bağlı olarak, anne adayının beslenmesi düzensizleşebilmektedir. Göbek deliği ile kasıklar arasında, tam orta noktada, daha önceki haftalarda oluşan kahverengi çizgi, daha belirgin ve koyu bir renkte görülmektedir. Göğüs uçları ve koltuk altlarında koyulaşmalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca, bu haftada, vücuttaki çatlaklara bağlı olarak, karın bölgesinde, kaşıntı şikâyeti ortaya çıkmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz