Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Gebeliğin 18. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 18. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 18. Haftasında, bebeğin hareketleri artmıştır. Sürekli hareket eden bebeğin hareketlerinin sadece bir kısmı, anne adayı tarafından hissedilmektedir. Bebek hareket ettiği ölçüde, kaslarını güçlendirmekte ve büyümeye devam etmektedir.

Bu haftada, bebeğin boyu 14 – 15 cm civarında ve kilosu 150 -200 gr aralığındadır. Derisi, halen tam olarak gelişimini tamamlamamıştır ve kan damarları, belirgin olarak görülmektedir. Kız bebeklerde rahim ve kordon tüpleri, erkek bebeklerde de, prostat bezlerinin gelişimi, bu haftada başlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bebeğin amniyon sıvısından aldığı besinler, sindirim sistemi ve ardından bağırsaklarda işleme ile burada dışkı olarak birikir. Bu dışkılar, doğum sonrasında atılacaktır.

18 hafta bebek

İç kulak yapısı ve sinir uçlarının gelişmesine paralel olarak, bu haftadan itibaren, bebek, yüksek seslere karşı tepki verir hale gelmiştir. Bu haftada yapılan ultrason muayenelerinde, bebeğin esnediği ve gerindiği görülmekte ve yüzü asık bir ifade almaktadır. Ek olarak, yutkunma ve hıçkırma gibi aktiviteleri de yapabilir hale gelmiş olan bebeğin, gelişmekte olan sinirleri miyelin tabakasıyla kaplanmaya başlamaktadır.

Bebeğin 4,5 aylık olarak ifade edildiği bu haftada, bebek, artık annesinin sesini diğer tüm seslerden ayırt edebilmekte ve annesinin sesine tepki verebilir hale gelmektedir. Ayrıca, bu haftada, bebeğin anne rahminde uyuduğu gözlenmektedir. Bu uyku süreci, bu haftada, günde 2 saat kadar bir zaman olmaktadır.

[ads2]Hamileliğin 18. haftasında annede olan değişimler

18. haftada, anne adayında görülen belirtiler, iştahın açılması ve buna bağlı olan kilo artışının hızla devam etmesidir. Bununla beraber, vücutta çatlakların oluşumu söz konusuysa, bu çatlaklar, artabilmektedir Bu dönemde, anne adayının bol sıvı alması, beslenmesine dikkat etmesi ve cildini nemlendirici kremlerle, sürekli nemlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu dönemde, bebeğin büyümesi ile artan kalsiyum ve fosfor ihtiyacı ile enerjiye yönelik vitamin ihtiyacının karşılanması için, bu maddeleri sağlayan destek ilaçlarının kullanımına başlanmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz