Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Gebeliğin 17. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 17. haftası, plasenta ve fetüs açısından, farklı bir gelişmeyi beraberinde getiren bir dönemi ifade etmektedir. Şöyle ki, daha önceki haftalarda, fetüsten daha büyük olan plasenta, bu haftada, fetüsün büyümesi doğrultusunda, fetüsle aynı büyüklükte görülmektedir. Ayrıca, bu hafta içerisinde, bebeğin, kalbine akan kan miktarı da artmakta ve nabız atışları hızlanmaktadır. Kan dolaşımının hızlanması ile bebeğin eklemlerinin gelişimi sağlanmaktadır.

Bu haftada, bebeğin büyümesi artmaktadır. 17. Hafta ölçümlerine göre, bebeğin boyu 13 cm, ağırlığı da 100 – 150 gram arasında olmaktadır. Bunun yanında, bebeğin deri altında yağlanma söz konusu olmakta ve bu sayede, deri görünümü mat bir hal almaktadır.

Bebeğin hareketleri, bu haftada artış göstermektedir. Bebek, hareket etmesi ile oksijen almakta ve bulunduğu alandaki havayı yenilemektedir. Depolanmakta olan yağ ile de, bebeğin, doğumdan sonraki, ihtiyaç duyacağı vücut ısısı dengelenecektir.

gebelik-ultrason

17. haftada, bebeğin göbek kordonu, daha güçlü hale gelmekte ve kalınlığı artmaktadır. Saçları ile kaş ve kirpikleri tam anlamıyla belirgin hale gelmiştir. Ayakları ve ayak parmakları tam şekillenen bebeğin, ayak izleri artık belli olabilmektedir.

Hamileliğin 17. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin bu haftasında, anne adayında, karın bölgesi daha da belirginleşir. Artık anne adayının hamile olduğu, herkes tarafından fark edilebilmektedir. Midede devam eden yanmaların yanı sıra, terleme miktarında da artış gözlenmektedir. Anne adayının, bu haftaya kadar, 3 – 3,5 civarı kilo alması beklenir. Bu haftadan sonra, iştahın açılmasına bağlı olarak, kilo alımı daha fazla olacaktır.

[ads2]
Anne adaylarında, bu hafta görülen diğer belirtilerse, kasıklarda hissedilen ağrı, bel ağrıları, vajinal akıntının ortaya çıkması veya miktarının artması, ciltte görülen kırmızı leke ve sivilceler ve kabızlık olarak sıralanabilir.

Bu dönemde, karın bölgesinin büyümesiyle, ciltte çatlakların oluşumu başlayabilmekte olup, çatlakları önlemek için, kakao yağı ya da benzeri kremleri kullanılarak, cildin elastikiyetinin arttırılması sağlanabilmektedir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz