Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Gebeliğin 16. Haftası

[ads1]Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 16. haftası, bebeğin, annesinin sesini ayırt edebildiği dönemdir. Hatta bazen, annesinin sesini duyan bebeklerde, tekme atarak karşılık verme durumu gözlenmektedir. Bu haftada, anne adaylarının mutluluğu, bir kat daha artmaktadır. Çünkü bu hafta itibariyle, anne adaylarının büyük çoğunluğu, artık, bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlamıştır. Ancak ilk defa bebek sahibi olacak anneler bu hareketleri 20. haftadan sonra hissetmeleri normaldir.

Gebelikte 16. hafta ölçümlerine göre, bebeğin boy ölçüsü 13 cm, kilosu ise 110 gram civarında olmaktadır.

Bu haftada, bebeğin kas yapısı, daha güçlü bir hale gelmektedir. Bu nedenle, hareketleri de artmış ve hızlanmıştır. Bebeğin derisindeki lanugo tüycükleri artmış ve derisinin rengi daha mat bir renk almıştır. Bu haftada, ayrıca, bebeğin boyun kısmı biraz daha uzamaktadır. Vücudun daha fazla büyüme gösterdiği bu haftada, bebeğin görüntülerinde, kafası vücuduna göre, daha küçük görülmektedir.

hamile-yorgun

Hamileliğin 16. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, anne adayında mide yanmaları ve reflü durumu devam etmektedir. Ek olarak, baş dönmeleri de, rastlanılan belirtiler arasında olmaktadır. Hamileliğin doğal akışında, kilo alımı gittikçe hızlanan anne adayında, rahimde görülen büyümeler ve kilo artışına bağlı olarak, bel ağrılarının sıklığı bu haftada artmaktadır. Bunun yanı sıra, anne adayı, artık yüzüstü veya sırtüstü yatmakta zorlanmakta ve nefes alışında sıkıntı yaşamaktadır. Doktorlar tarafından, 16. haftadan itibaren, yatış şeklinin yan pozisyonda olması önerilmektedir. Yan yatış şeklinde, bebeğe giden kan akışı daha rahat ve hızlı olmaktadır.

[ads2]
Bu hafta, bebeğin genel sağlık değerlendirmesi açısından da, önem taşımaktadır. 16. hafta itibariyle, 20. Haftaya kadar, üçlü tarama testi adı verilen, gebelik testinin yaptırılması gerekmektedir. Bu testler ile bebekte down sendromunun varlığına dair, belirtilerin varlığı araştırılmaktadır. Üçlü tarama testlerinde, anne adayının kan testlerinin yanı sıra, bebeğin baş ve çevresinin ultrasonografik muayene ile ölçülmesi sonucu, alınan değerlerin karşılaştırılması yapılmaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz