Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Gebeliğin 14. Haftası

Hamileliğin 14. haftasında bebeğinizde olan değişimler

2. Trimester olarak adlandırılan, gebeliğin 2. dönemi, bebekte, en çok gelişim kaydedilen haftalardan biridir.
Gebeliğin 14. Haftasında, bebeğin boyu 10 cm olarak ölçülürken, kilosu da 5 grama ulaşmış durumdadır. Bu haftadan itibaren, bebeğin boy ve kilo gelişimi daha da hızlı olacak ve kilosu, her hafta, neredeyse iki kat olarak artış gösterecektir.

Bu hafta itibariyle, bebeğin beyin gelişimi olabildiğince hızlanmıştır. Yüksek bir enerjiyle faaliyetlerine devam eden beyinle birlikte, işitme harici, diğer duyu organlarının gelişimi tamamlanmak üzeredir. Diğer bir ifadeyle, bebek, bu hafta itibariyle, yaptığı her şeyi bilerek ve hissederek yapmaktadır. Bu hafta içerisinde, bebek, sesleri ayırt etmeye ve tanımaya başlamakta ancak halen net bir duyma işlevi gerçekleştirememektedir. Bu nedenle, algıladığı seslere tepki veremez.

hamilelik-kadin-2

14. hafta içerisinde, boynunun uzaması ve kıkırdak yapı ve iskeletin oturmasıyla, bebeğin, kafasını iki yana çevirebildiği görülebilmektedir. Bebek, ellerini açıp kapatabilmekte ve elini yumruk yapabilmektedir. Ek olarak, sürekli el ve ayaklarını oynatmaktadır. Bazı anne adayları, bebeğin bu tekmelerini hissettikleri düşünmektedirler.  Oysa bu haftada, halen bu tekmeler hissedilememekte olup, anne adayının hissettiği hareketler, bağırsaklardaki çalışma hızının artmasına bağlı olarak gerçekleşen, vücut hareketleridir.

Bu haftada, bebeğin kalp atışları, artık anne ve baba adayı tarafından duyulabilir. Yapılacak ultrason muayeneleri ile duyulan kalp atışları, dakikada 150 civarında olduğundan, oldukça hızlı bir ritimde duyulmaktadır.

Hamileliğin 14. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 14. haftası, anne adayının duygusal değişimini daha da arttırmıştır. Bebeğin kalp atışlarını duyan anne adayı, annelik içgüdüsüyle, duygusallığını daha yoğun yaşamaya başlamıştır. Stres ve sinir halinin, yerini, daha çok alınganlık ve ağlamaya bıraktığı bu haftada, anne adayı, dışarıdan bakıldığında hamile görüntüsünü vermektedir. Bu haftadan sonra, anne adayının eğilip, kalkarken ani hareketlerden kaçınması, bebeğin sağlığı ve kendi sağlığı açısından, önem taşımaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz