Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Gebeliğin 13. Haftası

[ads1]Hamileliğin 13. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 13. haftası, hamileliğin, yavaş yavaş fark edilmeye başladığı hafta olmaktadır. Anne adayları, aldıkları kilolara bağlı olarak, artık hamile kıyafetlerine yönelmektedirler. Karın büyümesi, bu haftada gerçekleşmeye başlamıştır. Mide bulantısı ve kusma sorunu yaşayan anne adaylarını, bu şikâyetleri, bu hafta itibariyle, yok olmuştur. Ek olarak, bu haftada, anne adayında görülen aşırı yorgunluk belirtisi de azalmakta ve anne adayı, eski enerjisine kavuşmaktadır.

Rahmin büyümesine bağlı olarak, görülen kasık ağrıları, bu haftada görülen normal belirtiler arasındadır. Bunun yanı sıra, bu haftada, anne adayının yüzünde lekelenmeler ve sivilceler görülebilmektedir. Bu belirtiler, hormonal değişikliklere ve strese bağlı olarak ortaya çıkmakta olup, geçici durumlardır.

hafta-hafta-gebelik-13

Hamileliğin 13. haftasında bebeğinizde olan değişimler

13 haftalık gebelik durumunda, bebeğin kalp atışlarının hızlanmaya başladığı görülmektedir. 120 ile 160 arası değerler alan kalp atış hızı ile bebeğin vücudundaki kanın pompalanması ve dolaşım sisteminin çalışması sağlanmaktadır. Bebeğin vücudu, anne adayının içinde, ikinci bir insan vücudu halinde, büyümeye devam etmektedir. Bu haftada, bebeğin boyu 9 cm, kilosu ise ortalama 26 gramdır. Bu haftadan sonra, bebeğin boy ve kilo bakımından gelişimi daha hızlı olacaktır.

Bu hafta, bebeğin gözlerinde de şekil değişiklikleri görülmeye başlamaktadır. Daha önce, yüzden bağımsız noktacıklar olarak görülen gözler, bu haftadan itibaren, yüzde dengeli ve eşit olarak konumlanmaya başlayacaktır.

13. hafta, anne ve baba adaylarının, en çok beklediği haftalardan biri olmaktadır. Bunun nedeni, bu hafta itibariyle, bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi olduğunun belirlenebilecek olmasıdır. Bu açıdan, bu hafta, gebeliğin en çok beklenen ve heyecan duyulan haftalarından biridir.

[ads2]
Karaciğeri daha önceki haftalarda faaliyete başlayan bebeğin, karaciğerinde, bu hafta itibariyle, safra üretimi başlamaktadır. Bu doğrultuda, bebeğin vücudunda, insülin dengesi de ayarlanmaya başlamaktadır. Bu haftada, bebek, akciğerlerin gelişiminin başlamasına bağlı olarak, solunum faaliyetlerine başlamaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz