Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Gebeliğin 11. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 11. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 11. haftası, anne adayında, daha önceki haftalara göre, daha farklı şikâyetler oluşmaya başlamaktadır. İlk dönemlerden itibaren devam eden mide bulantıları ve beraberindeki kusma şikâyetleri, bu haftada, artık iyiden iyiye azalmıştır. Anne adayının iştahı açılmaya başlamakta ve sürekli açlık hisseder hale gelmektedir. Bu doğrultuda, bu haftadan itibaren, kilo artışı fark edilir bir biçimde görülmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra, bacaklarda, özellikle, gece görülen kramplar ve ağrılar oluşabilmektedir. Bel ağrıları da, bu dönemde karşılaşılan belirtiler arasında olmaktadır.

Göğüslerdeki büyüme ve hassasiyetin devam ettiği bu dönemde, hormonlar, sürekli değişim göstermekte ve bu nedenle, baş ağrıları görülmektedir. Bu ağrılar için, doktor kontrolünde, parasetamol içerikli ağrı kesicilerin kullanılması faydalı olacaktır.

hamilelik-22

Hamileliğin 11. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Bu haftada, bebeğin anne rahmindeki gelişimi, en üst seviyede olmaktadır. Bu haftadan itibaren, bebeğin genel vücut yapısı tamamen ortaya çıkmış ve organları, tam olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Kafa büyüklüğü de, vücuduna orantılı hale gelmiştir. Ultrason görüntülerinde, bebeğin görüntüsü, tam olarak bir bebeği andırmaktadır. Bu hafta itibariyle, bebeğin boyu 7 cm, kilosu da 7 -8 gr ağırlığındadır.

Gebeliğin 11. haftası, bebeğin kulak yollarındaki gelişimlerin de tamamlandığı bir dönemi ifade etmektedir. Bebek, henüz, dış sesleri duyma ve algılama kabiliyetine sahip olmasa da, duyma yetisini gerçekleştirmeye hazır hale gelmiştir. Bebeğin duyma yetisini gerçekleştirmesi, 25. hafta itibariyle gerçekleşecektir.

Bebek, bu dönemde, dokunma yetisini de kazanmıştır. Dokunduğu yerler, bebeğin beyninde kayıt altına alınmaktadır.

[ads2]
Gebeliğin 11. haftası, anne adaylarının stres ve üzüntüden uzak durması gereken bir dönemin başlangıcı olmaktadır. Duygusal yönden, gerek hamilelik stresi, gerekse annelik duygusunu yaşayan anne adayının tepkilerini ölçmek ve anlamak, artık mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, bu haftadan itibaren, anne adayına daha hassas davranılması gereken, bir süreç başlamaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz