Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Gebeliğin 8. Haftası

[ads1]

Gebeliğin 8. Haftasında, bebeğin gelişimi hızla ilerlemeye devam ediyor. Bu haftada, bebeğin el ve ayaklarından, küçük çıkıntılar halinde, parmakları çıkmaya başlamaktadır. Kıkırdak yapıdaki kuyruğunun da, yavaş yavaş küçülmeye başladığı bu dönemde, bebeğin sinir sistemini oluşturan, sinir hücrelerinin oluşumu da başlamaktadır.

2 aylik bebek

 

Sol üstteki gerçek bir fotoğraftır.

 

Bu haftada, rahimde, ufak hareketler hissedilmeye başlanabilir. Bebeğin boyu, bu hafta itibariyle, yaklaşık 14 – 20 mm civarında olarak ölçümlenmektedir. Kilosu, 7. haftaya göre, 2 kat artmış olmakta ve yaklaşık olarak ağırlığı, 2 gram olarak belirlenmektedir. Bebeğin, burun şekli ve göz kapaklarının tamamen belirlemeye başladığı 8. Haftada, akciğer oluşumu da gerçekleşmekte, ancak, tam anlamıyla gelişimini tamamlamamaktadır. Akciğerin gelişimi tamamlaması, 34. Haftayı bulmaktadır. Bağırsak, pankreas ve lenf bezleri belirginleşmeye başlamaktadır.

bebek-kalp atislariBebek, bu haftada, küçük bir insan görüntüsü almaya başlamaktadır. İskelet ve kas sistemi, genel itibariyle oluşmaya başlamış olup, bu haftadan itibaren, bu iskelet yapısı, kemikleşme sürecine girecektir.  Kalp atış ritmi dakikada 150 atış olarak ölçülmekte ve anne adayı, henüz hissedemese de, bebek kollarını ve bacaklarını oynatabilmektedir. (sağdaki resimde kalp atışları görülmektedir.) Dil ve dudak yapısı, bu hafta başlarında oluşurken, diş yapısı da, 8. haftanın sonu itibariyle, şekillenmeye başlayacaktır.

 

[ads2]

Bu haftada, anne adayındaki değişikliklerin başında, kilo artışı gelmektedir. Henüz hamileliğin belli olmasına yetecek ölçüde bir kilo alımı olmasa, da yavaş yavaş, hamile kıyafetlerinin seçimine bu haftada başlanmalıdır. Özellikle, göğüslerdeki şişme ve büyümeye bağlı olarak, sutyenler, bu haftada dar gelmeye başlamaktadır. Mide bulantısı, kusma ve yorgunluk halinin, birçok anne adayı için, hala devam ettiği bu dönemde, uyku konusunda da sorunlar yaşanmaya başlamaktadır. Aşırı gerginlik ve duygularda değişimlerin daha da artması ile aşırı tepkiler de ortaya çıkabilmektedir.

8. hafta itibariyle, baş ağrıları da hamilelik belirtilerine eklenmektedir. Bu baş ağrılarının çoğu, yaşanan gerginlik ve uykusuzluk haline bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, bu haftada, karında şişkinlik durumu da görülmektedir.

Bu hafta, rahmin büyüklüğü, yaklaşık bir portakal büyüklüğündedir. Rahmin büyümesine bağlı olarak, mide bölgesinde ve kasıklarda baskı ve kramp şeklinde görülen, orta şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır.

karikatur-bebek-2

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz