Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

Gebeliğin 34. Haftası

[ads1]

Hamileliğin 34. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 34. haftasında bebeğin boyu 48 cm kilosu 2250 gr civarında olmaktadır. Bu haftada, bebeğin böbrek üstü bezlerinin gelişimi tamamlanmış ve hormonlar üreterek büyümeye başlamıştır. Plasenta kayaklı hormonlar ile anne adayında, süt salgılanması gerçekleşmeye başlamaktadır. Bu haftadan itibaren, amniyon sıvısı, 3 saatte bir kendini yenilemeye başlamakta ve idrar sıvısında artış görülmektedir.

Bebek, bu haftadan itibaren, baş aşağı dönmeye başlamakta ve doğum öncesi rahim çıkışına doğru ilerlemektedir. Doğum öncesinde bebek, buradan doğum kanalına yerleşecektir. Bazı durumlarda, bebeğin dönmesi bu haftada halen başlamayabilir. Bağışıklık sistemi faaliyete geçmiş ve aktif savunma yapmaya başlamıştır. Bebeğin, artık belli bir uyku düzeni vardır. Uyurken gözleri kapalı, uyanıkken açık halde olmaktadır.

Bebeğin derisindeki laguna tüyleri, neredeyse tamamen kaybolmuştur. Cildi pürüzsüz bir yapıdadır. El tırnakları çok uzundur. Kaşları da en belirgin şeklini almıştır. Merkezi sinir sisteminin gelişimi devam etmektedir. Gülümsemesi tam anlamıyla oluşmuştur.

Bu hafta içerisinde anne adayı, yine bebeğin hareketlerini takip etmeye devam etmektedir. Bu haftadan sonra, doktor kontrolleri, her hafta olacak şekilde düzenlenmektedir.

33-pregnant-weeks-132107_L

Hamileliğin 34. haftasında annede olan değişimler

Sık idrara çıkma ihtiyacı, bel ve sırt ağrıları ve bacaklardaki kramp ve şişlikler, bu haftada devam eden değişikliklerdir. Anne adayı, artan ağırlığının yarattığı rahatsızlık hissiyle, uyku uyumakta güçlük çekmektedir. Bu nedenle, annedeki yorgunluk hissi artmaktadır. Nefes [ads2]alışverişlerde yaşanan problemler, bu hafta, bebeğin aşağı doğru yönelmesiyle azalmaktadır.

Anne adayı, duygusal açıdan da, doğum korkusunu ve doğum heyecanını aynı anda yaşamakta ve ruh hali, genelde karamsar olmaktadır.

Bu haftada doğan bebekler, çok büyük bir risk oluşturmazlar. Akciğer gelişimine bağlı olarak, birkaç gün yoğun bakım sürecinde tutulduktan sonra, normal 9 aylık doğan bebekler kadar sağlıklı olmaktadırlar.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz