Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Gebeliğin 27. Haftası

[ads1]Hamileliğin 28. haftasında bebekte olan değişimler

Gebeliğin 27. Haftasında, bebeğin boyu 35 cm, ağırlığı 1000 gr olmuştur. Bu hafta, erken doğum riskinin en yüksek olduğu haftalardan biri olduğundan, çok dikkatli davranılması gereken haftalardan biri olarak nitelendirilmektedir. Bu haftada, doğumun gerçekleşmesi halinde, bebeğin yaşama şansı daha yüksek olmaktadır.

Bebeğin yüzü, tam bir insan şeklini almıştır. Gözleri, burnu ve ağız yapısı, yüzle orantılı ve tam uyumlu hale gelmiştir. Çene kasları gelişmiştir. Bu haftada, bebek, tekrar parmak emme hareketlerine başlamaktadır. Bunun yanı sıra, bebek, yeni bir refleks olarak, ağlama yetisini kazanmıştır. Gözlerini açıp kapatmakta ve tekmelerine devam etmektedir.

Bu haftada, akciğerlerin gelişiminin önemli bir bölümü tamamlanmıştır. Yine de, tam gelişim için zamana ihtiyaç vardır. Kulaklarında verniks tabakası bulunduğundan, dış ortamdan gelen sesler, bebek tarafından, tam olarak duyulamamaktadır. Ayrıca, bebeğin kalp atışları, artık çok daha net olarak duyulabilir hale gelmiştir.

gebelik-hamilelik-uclu-tarama

Hamileliğin 27. haftasında annede olan değişimler

Gebeliğin 27. Haftasında, anne adayı, en çok solunum ve uyku açısından sorunlar yaşamaktadır. Bu haftada, rahim büyümekte ve göğüs kafesine baskı uygulamaktadır. Bu durum neticesinde de, anne adayının nefes alışı çok daha zorlu hale gelmektedir. Bu durum, özellikle, anne adayının yatış pozisyonu halinde ortaya çıkmaktadır. Bu duruma paralel olarak ta, uyumakta güçlükler ortaya çıkmaktadır. Yatarken iki yastık kullanılması ve yan yatış pozisyonunun tercih edilmesi, nispeten, uykuda rahat edilmesini sağlayacaktır.

[ads2]Bu haftada, anne adayı, kendini halsiz ve bitkin hissetmektedir. Artan kilosu ve hamileliğin getirdiği yan etkiler ile ruh halinde dalgalanmalar ortaya çıkmaktadır. Bu hafta içerisinde, gece kâbus gören birçok anne adayı vardır.

Gebeliğin ilerlemesiyle, bacalardaki kramplar da artmıştır. Bu haftada braxton – hicks adı verilen, rahimde düzensiz kasılmalar görülmektedir. Bu kasılmalar, doğum sancılarıyla çok karşılaştırılmakta olup, kasılmalar, anne adayının doğu hazırlanmasını sağlamaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz