Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Gebeliğin 25. Haftası

[ads1]Hamileliğin 25. haftasında bebeğinizde olan değişimler

25 haftalık gebelik durumunda, bebeğin kalp atışları, anne tarafından hissedilebilir hale gelmiştir. Bu hafta, bebeğin boyu 32 cm, kilosu 700 – 750 gr olarak ölçülmektedir. Omurilik sinirleri oluşmuş, akciğerindeki kan akışını sağlayan, damarlarının gelişimi tamamlanmıştır. Saçları çıkmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra, bu haftada, bebeğin deri altında yağ dokuları oluşmaya başlar. Omurgası ve eklem sinirlerinin gelişimi tamamlanmıştır.

Beyin gelişimi açısından, bebeğin, neredeyse bütün beyin fonksiyonları çalışır duruma gelmiştir. Bebeğin, algılama ve seslere tepki verme yetileri artmıştır. Bu haftada, bebek nefes alıp vermekte ve amniyon sıvısını yutması sonucunda, hıçkırmaktadır.

Gebeliğin 25. haftası, bebeğin gelişimine devam ettiği bir hafta olurken, anne adayı açısından, zor geçen bir hafta olmaktadır. Bu haftadan itibaren, hamilelik sürecinde, şiddetli bir yorgunluk ve halsizlik durumu, yeniden ortaya çıkmaktadır. Bazı anne adaylarında, göz kuruluğu yaşanmakta ve gözlerde hassasiyet oluşmaya başlamaktadır.
İşte 25 haftalık doğmuş bir bebek fotoğrafı

25-haftalik bebek

Hamileliğin 25. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, rahim daha da büyümektedir. Vajinal akıntıların sıklığı artmakta ve vajina da, bu akıntılara bağlı olarak, kaşıntı şikâyetleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bu haftada, bel ve bacaklarda ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar, zaman zaman, ağrı kesici ilaçların kullanımını gerektirecek seviyeye ulaşmaktadır. Tansiyon düzensizliği de bu haftada görülen en belirgin özellikler arasına girmektedir. Mutlaka anne adayının tansiyon kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Anne adayı, bu hafta ile nefes almakta zorlanmaya başlamaktadır. Yürümekte zorlanır, oturduğu zaman ise bel ve sırt ağrılarında şikâyet etmektedir. Bacaklarında ağrılar devam etmekte ve ayaklarda şişmeler görülmektedir.  Kilo artışı devam etmektedir. Şu ana kadar, anne adayı, ortalama 6 – 8 kilo almış olmalıdır.  Bazı anne adaylarında, kilo artışı çok daha fazla olabilmektedir.

[ads2]Hormonların değişimi ile vajinal akıntılarda artış gözlenmektedir. Karın bölgesinde çatlaklar görülebilmekte ve kaşıntı şikâyeti ortaya çıkmaktadır.
Gebelik şekeri ölçüm testini, henüz yaptırmayan anne adaylarının, bu haftada, bu testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu testlerin yapılmaması hem bebek, hem de anne adayının sağlığı açısından, risk oluşturacaktır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz