Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Gebeliğin 15. Haftası

Hamileliğin 15. haftasında bebeğinizde olan değişimler

Gebeliğin 15. Haftası, bebekte lanugoların oluşmaya başladığı gebelik haftasıdır.
[ads1]Lanugo, insan vücudunda meydana gelen, küçük tüycüklere verilen isimdir. Daha önceki haftalarda, saydam bir görünüme sahip olan bebeğin derisi, 15. haftadan itibaren, normal bir insanın derisine benzer bir şekil almaya başlar.

Bebeğin derisinde değişmeler olması ve buna bağlı olarak, lanugoların oluşması, anne adayında, midede yanma ve ekşime problemlerinin ortaya çıkışına neden olmaktadır. Bu lanugolarla beraber, bebeğin saçlarının uzamasıyla,  mide yanması ve ekşimesi şikâyetleri, daha da artmaktadır. Halk arasında, midesi çok yanan ve ekşime yaşayan anne adayları için, bebeğin saçlı olacağı öngörüsü, bu durumla desteklenmektedir.

Ultrason görüntülerinde, minik bebeklerinin görüntüsünü gören, anne adaylarının yaşadığı mutluluk tarif edilemez. Neredeyse, tam bir bebek olarak görünen bebeğin, gelişimi hızla ilerlemeye bu haftada yine devam etmektedir. Bu hafta, bebeğin boyu 12 cm, kilosu yaklaşık olarak 75 – 80 gr civarındadır.

Gebelikte 15. haftaya gelindiğinde, bebeğin kıkırdak dokusunun sertleştiği ve kemik yapısı kazandığı görülmektedir. Derisi normale dönmeye başlayan bebeğin, cildi de, pembeye yakın bir renk almaktadır. Daha sonraki haftalarda, bebeğin derisinin normal deri haline dönüşmesiyle, bu pembe renk, yerini ten rengi görüntüsüne bırakacaktır.

hamile-k

Bu haftada, tat dokusu tam anlamıyla gelişen bebekte, annesinin yediği tatlı, ekşi ve acı yiyecekleri ayırt etmesini sağlayacak tat alma tanecikleri de bu hafta oluşmuş olmaktadır. Gebeliğin ilerleyen haftalarında, amniyon sıvısı aracılığıyla, bebek, tatlı, ekşi ve acı tatları ayırt edebilecektir.

[ads2]Hamileliğin 15. haftasında annede olan değişimler

15. haftada, anne adayında rahmin görünüşü, dışa doğru çıkıntı oluşturmaya başlamıştır. Her anne adayında olmasa da, bazı anne adayları, bu haftada, bebeklerinin tekmelerini hissettiklerini belirtmektedirler. Bu haftadan itibaren, anne adayının, hastalıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Bunun nedeni, bebeğin anne vücudundan beslenmesi nedeniyle, bağışıklık sisteminin, tam anlamıyla, koruma yapamamasıdır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz