Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Gaz ve Şişkinliğe İyi Gelen Bitkiler

[ads1]Karnınız sürekli şişiyor ya da sürekli gaz mı oluşuyor. Bu herkesin başına gelebilecek doğal bir problemdir. Bu konuda içiniz rahat olsun. Gaz ya da mide şişkinliği genellikle yediğiniz besinlerden, içtiğiniz içeceklerden ya da üşütmekten meydana gelebilir. Lahana, kuru fasülye, mercimek, nohut gibi kuru bakliyatlar özellikle gaz yapma konusunda üzerlerine yoktur. Bunları yiyip de gaz problemi yaşamıyorum diyen herhalde yoktur. Çünkü bu besinlerin yapılarında gaz var. Doğal olarak tüketildiğinde de kişinin bağırsaklarında gaz oluşuyor. İçeceklerden gaz yapan en bariz örnek ise süttür. İster inek, ister koyun sütü isterse de anne sütü olsun daima gaz yapmasıyla öne çıkar. Ancak bazı besinler ve içecekler vardır ki bunlar tüketildiğinde mideyi rahatlatır, bağırsakları yumuşatır ve gaz oluşumunu bir nebze olsun engeller ya da kolayca gazı çıkarmamızı sağlarlar.

karin-sisligi-nasil-giderilir-gecer

Gaz problemlerinin yaygın nedenleri nelerdir?
Hızlı yemek yemek
Yemek Sırasnda asitli içecek içmek (kola, fanta gibi)
Reflü ve gastrit gibi bazı sindirim sistemi sorunları,
Çok fazla lifli gıdalar tüketmek
Gaz yapan bazı besinlerin fazla tüketimi
Probiyotik ürünlerini doğru kullanmamak

İşte gaz ve şişkinliğe iyi gelen 5 bitki
1. Maydanoz

Maydanoz yemek gaz oluşmasına engel olan en güzel bitkilerden biridir. Yemek yaptığınızda içine biraz maydanoz atarak hem bu şikayetten kurtulabilir hem de yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Salatalarınızın içine maydanoz doğrayarak gaz oluşumuna engel olabilirsiniz.

2. Zencefil

Antienflamatuvar özelliğe sahip zencefil, mide bulantısı, bağırsakları çalıştırma ve mide şişkinliğine iyi gelir. En iyi etkiyi almak için zencefili taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

mide-gazi-karin-agrisi-kabizlik-hastalik3. Rezene

Rezene bitkisi, sindirim sistemindeki kasları yumuşatır ve gazın üzün süre vücutta kalmasını önler. Yemeklerinizi pişirirken üzerine biraz rezene ekleyebilir ya da çayınıza ilave ederek tüketebilirsiniz. Ayrıca rezene  adet döneminizdeki ağrıları azaltır. Rahat ve sancısız bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

4. Nane

Yapılan araştırmalara göre nane bağırsakları hareketlerini kolaylaştırdığını ve rahatlattığını göstermektedir. Bir su bardağı sıcak nane çayı bağırsaklarınıza iyi gelebilir. Ancak sadece nane içmek pek lezzetli olmayacağı için nane limon olarak tüketmek daha iyi olacaktır.

[ads2]5. Biberiye

Genellikle et terbiye ederken  kullandığımız biberiye gaz şikayetine iyi geliyor ve sindirimi kolaylaştırır. Nane çayı yaptığınız gibi biberiyeyi de limonla birlikte içebilirsiniz.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz