Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Evlilik Korkusu Neden Olur?

[ads1]
Evlilik, birçok kişi için, heyecan verici ve hayal edilen durumlardan biri olsa da, bazı kişilerde görülen, bağlanma korkusunun ortaya çıkması doğrultusunda, sıkıntı veren bir duruma dönüşebilmektedir.

Bağlanma korkusu, farklı yaş ve özelliklerde, kadın ve erkeklerde ortaya çıkabilen bir durum olup, kişileri, ilişkilerinde, bir takım olumsuz ruh hallerine sürükleyebilmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olan bağlanma korkusu, uzun süreli ilişkilere karşı, duyulan korku ya da evlenme korkusu olarak ta nitelendirilmektedir.

evlilik korkusu-2

Bağlanma korkusunun, kişilerin ilişkilerini nasıl etkilediği konusunda, yapılan araştırmalara göre, bu durum, evlenme yüzdelerinde, ciddi oranda düşüşlere neden olmaktadır.

Bağlanma korkusunun ortaya çıkışında etkili olan sebepler, temelde, kişisel özgürlüğe müdahale ve bu doğrultuda, cinsel yaşamın kısıtlanması, özel yaşam alanlarının kontrolünü kaybetme ve maddi açıdan, ek bir yük altına girme yönünde, yaşanan kaygılar olarak nitelendirilmektedir.

Bağlanmaya karşı duyulan korkunun bir diğer sebebi de, kişilerin, hem özgürlüğünü kaybedecekleri, hem de, karşısındaki kişiye, aşırı bir duyguyla bağlanacağı için, incineceği düşüncesi olmaktadır. Bu durumu ortaya çıkaran etkenler ise, kişinin, çocukluğunda, anne baba ilişkileri dâhilinde, güven duygusunu yeterince alamamış olmasıdır. Boşanmış bir anne ve babanın çocuğu olan, ya da, anne ve babasının aile içerisindeki kavga ve geçimsizliklerine şahit olan kişilerde de, bu durum ortaya çıkabilmektedir.

evlilik-korkusu-3Uzun süreli ilişkilere ve evliliğe dair oluşan bu korku genelinde, kişi, ilişkinin en başında, incineceğini düşünerek, bir güvensizlik ile başlamakta, bu nedenle, ilişkinin devamı da, olumsuz devam etmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, kadınların, çocuklukta görülen boşanma ya da aile içi huzursuzluk gibi durumlardan, daha fazla etkilendiği gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, kadının kendisini koruyan ve güven veren bir baba figürünü, geçmişte görememiş olması ile bağlanma korkusunun kadınlarda daha fazla görülmesi de, ilişkili bir durum olarak görülmektedir.

Bağlanma korkusunun ortaya çıkışını tetikleyen faktörlerden birisi de, kişilerin, geçmişte yaşadıkları sorunların, güvensizlik duygusunu ortaya çıkarması ve bu nedenle, kişilerin kimseye güvenmemeleridir. Kişiler, diğer insanların, kendilerine zarar vereceğini düşünmekte ve ilişki kurmaktan kaçınmaktadırlar.

[ads2]
Bağlanma korkusunun üstesinden gelmek için, empati ve anlayış çerçevesinde bir iletişim kurmak gerekmektedir. Bu sayede, karşıdaki kişinin güven duygusunun oluşturulması ve korkularının azaltılması gerçekleşebilmektedir.

Özetle, hangi sebeplere bağlı olursa olsun, bağlanma korkusu, sevgi ve anlayışın hâkim olduğu ilişkiler dâhilinde, çözümlenmesi mümkün olan bir durumdur.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz