Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Evde Makyaj Malzemesi Nasıl Yapılır?


[ads1]Dünyada bütün kadınların en az bir makyaj malzemesini kullandığını biliyoruz. Ben hiç makyaj yapmıyorum diyen bir kadın bile ya ruj, ya allık ya da mascara (rimel) sürüyor. Her gün birçok kimyasal maddeye maruz kalan biz kadınlar için kozmetikte çığır açan bir araştırma başlatıldı.

Kadınların  kendi makyaj  malzemelerini evde kendi başlarına yapabileceğini, hazır kozmetik ürünleri ile aynı  etkiyi  vereceklerini anlatan  Filiz Özler konu  ile ilgili bakın daha neler  anlattı.

Bütün  kadınların  mutfağında kolaylıkla bulabileceği  malzemeler vardır. Örneğin; kakao, mısır tozu ve gül yağını karıştırarak doğal allık yapılabildiğini, yaptığı araştırmalara dayanarak  sözlerine şöyle devam etti

“Bu karışımla elde ettiğimiz allık tamamen doğaldır. Hiçbir zararı yoktur ve cildimizde rahatlıkla kullanabiliriz. Elimizin altında sıkça bulunabilen malzemelerden ruju yapabiliriz. Likit (sıvı) ruj. Ruj ile ilgili son derece başarılı bir çalışmamız oldu. Vişne özü, gül, bal mumu, buğday yağı ve gliserin kullanarak tamamen doğal, likit bir ruj elde ettik. İçine biraz vanilya koyduk. Tadı çok hoş oldu. Biliyorsunuz ki ruj, kadınların en çok kullandığı kozmetik ürünlerindendir. Ama maalesef dudaktaki ruju gün içinde istemeyerek de olsa yutuyoruz.”

visne-dogal-ruj-nasil-yapilir
Yapılan  bu doğal  rujun hiç bir kimyasal madde bulundurmamasının oldukça  önemli olduğunun altını çizen Filiz Özler “Her şeyde olduğu gibi kozmetik ürün elde etmede özellikle ve öncelikle atık olan ürünleri değerlendirmeden yanayız. Mesela, vişne özünü, gül yapraklarını, nar özünü kullanarak, bir çok makyaj malzemesini üretebiliriz. Şerbetçi otundan elde ettiğimiz çok güzel bir renk var. Bunu da yine kozmetik de kullanabiliyoruz. Bu ürün gıdalarda da kullanılabiliyor. Ülkemiz bu ürünlerle dolu. Artık kimyasallardan uzaklaşıp, bu doğal güzelliklere ulaşmanın zamanı geldi. Ben, uzunca zamandan beri bitki özü üretimi ve bu alanda bilimsel çalışma yürüten Faruk Durukan’ın tesislerinde bu çalışmaları yürütmekteyim. Burada bizim yaptığımız şey ürünlerin özlerini almak. Mesela narın özünü alıyoruz ve insan vücuduna zararı olmayan, hatta faydası olan kozmetik ürünler elde ediyoruz. Bu çalışmalarla biz dünyada literatürlere geçmeyi planlıyoruz. Çalışmalarımızı bilimsel düzeyde sürdürüyoruz. Tamamen kanserojen malzemelerden uzak makyaj malzemelerinin tümünün hammaddesini elde edebiliyoruz. Çalışmalarımızı TÜBİTAK’tan aldığımız destekle yakın zamanda markalı doğal ürün haline getireceğiz. Tamamen meyve ve tahılların kullanılmasıyla doğal kozmetik ürünlerinin elde edilebildiğini herkes görmüş oldu.” diyerek aslında her şeyin basit ve doğal çözümü olduğunu  bizlere göstermiş oldu.

[ads2]
Yapılan  röportajda hangi malzemeden ne kadar  oranda koyulması gerektiği ve nasıl hazırlandığı konusunda detaylı bilgi vermeyen Filiz Özler, şimdiden  kadınlarda “Ne zaman piyasaya çıkacak?” konusunda  akıllarda soru işareti olarak bıraktı.
Eğer böyle %100 doğal kozmetik ürünleri piyasada rahatlıkla bulunursa bakalım Türk Kadınlarının seçimi ne olacak çok merak ediyoruz.
Peki siz hangi ürünü tercih ederdiniz?
-Hazır  kozmetik ürünlerini mi? Yoksa
-% 100 doğal ürünleri mi?

ev yapımı makyaj malzemesiİşte Tarifler

Evde kendiniz allık, pudra, eyeliner, gibi makyaj malzemeleri hazırlayabilirsiniz.
İşte adım adım tariflerimiz burada → Ev Yapımı Makyaj Ürünleri
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yağmur dedi ki:

    bu verdiğiniz tüm bilgileri uyguladım gerçekten saçlarım çok uzadı

  2. Seda S. dedi ki:

    Evde doğal yollarla yapılacak olan bu ürün için kullanılan malzemeler listesinde gliserin, gül yağı gibi ürünler mevcut. Peki bu ürünlerin %100 organik olduğunu size kim söylüyor? Günümüzde ambalajlı tüm ürünlerde paraben malesef var ve kötülüğü kadar iyi şeylerede neden oluyor . Örneğin bakteri üretmiyor!

Yorum Yaz