Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Esmer şeker mi? Beyaz şeker mi?

[ads2]Kadınlar tatlıları şekerleri gün boyunca aralıksız  tüketebilirler. Nedense biz kadınların en büyük zaafı şekerli tatlılar, kurabiyeler ve pastalar.  24 saati tatlı yemeden geçirebilen kadınlara helal olsun diyoruz. Nasıl oluyor da tatlı krizine girmeden yaşayabiliyorlar. Kadınlar genellikle şekeri az  tüketmek için çayını kahvesini şekersiz içmeye özen gösteriyorlar. Ancak çay yada kahve çok fazla şeker içermiyor. Çayın yanına mutlaka çikolata kek, pasta gibi  aşırı şeker içeren ve daha fazla zararı olan kalori içeren yiyecekleri yiyorlar.  Zannediyorlar ki çayı şekersiz  içerler ise daha az kalori alacak ancak yediği çikolataların kalorisini hesaplamıyorlar.  Bugün size kadının kitabı.com olarak sürekli raflarda gördüğümüz esmer şeker ile beyaz şeker arasındaki farkı  açıklayacağız.

Esmer şekerin kristalleri beyaz şekeri kristallerinden daha küçüktür bu yüzden de daha fazla nem tutar ve kristal şeker daha çabuk topaklanır. Bu  kristal  şekerin  dezavantajıdır.

Esmer şeker nasıl üretiliyor?

Birçok esmer şeker üreticisi üretim maliyetini düşürmek için, rafine edilmiş beyaz şekerin içine şeker kamışı melası ekleyerek esmer şeker üretmektedir. Bu işlem şeker pancarı melası ile de yapılmaktadır. Farkı ise bu tip esmer şekerler; rafine edilmemiş esmer şekere oranla daha küçük tanelidir.

Kullanılan melas genellikle şeker kamışı melasıdır. Bunun nedeni şeker kamışı melası tadının, şeker pancarı melasına göre işlenmeye daha uygun olmasıdır. Özellikle Hollanda’da şeker kamışı melası yerine şeker pancarı melası tercih edilmektedir. Kullanılan beyaz şekerin şeker kamışından ya da şeker pancarından olup olmadığı çok da önemli bir faktör değildir, çünkü renk ve kokuyu eklenen melas belirler.

100 gr şekerde ne kadar kalori vardır?

100 gram esmer şekerin kalorisi 380.
100 gr beyaz şekerin kalorisi ise 400.

[ads1]Hatta esmer şekerin tadı biraz daha az olduğu için kekleri çaylara daha fazla esmer şeker katmak gerekiyor. Bu da faydadan çok zarar getiriyor. Esmer şeker faydalıdır istediğim kadar yiyeyim, beyaz şeker zararlı hiçbir zaman yememeliyim düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu yüzden beyaz şekeri kullanabilirsiniz çayınızda ve kahvenizi de. Ancak burada önemli olan şekerin miktarı az kullandıktan sonra ne uzun ne de şekerin zararı vardır.  Ölçülü ve doğru beslendikten sonra hiçbir şekilde diyet yapmaya gerek yoktur. Gün içinde baklavayı yiyebilirsiniz. Ancak yarım kilo yersiniz işte o zaman problem başlar. Kısacası esmer şekerin çok da bir faydası yoktur. Zararına gelirsek eğer beyaz şeker ne kadar zararlıysa esmer şeker de o kadar zararlı.

Beyaz şekerle esmer şeker arasındaki içerik farkı nedir?

beyaz seker esmer seker
Kadının kitabı.com Özel haberidir izinsiz olarak kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz