Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı bir süredir ülkemizde de satılmaktadır. Orijinal adı morning after pill olan bu ilaç, aslında bir doğum kontrol hapıdır. İsminden dolayı 24 saat içinde kullanılması gerektiği düşünülse de, 72 saat içinde kullanılabilmektedir. Ancak ilişkiden sonraki saatlerde ne kadar erken içilirse o kadar etkilidir. Bu haplar yüksek dozda hormon içermektedir. Yüksek dozda hormon yüklemekteki amaç embriyonun rahim içine yerleşmesine engel olmaktır. Hamile kalmayı engellemek için alınan hormonlar gebelik için gerekli olan doğal hormonal dengeyi bozarak ya yumurtlamayı geciktirmekte, ya da rahim zarında düzensizliğe neden olarak embriyonun buraya tutunması engellemektedir. İstenmeyen gebeliklerin birçoğu korunma yöntemlerinin kullanılmamasından ya da prezervatif yırtılması gibi kazalar sonucu gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapı var olan bir gebeliği sonlandırmak için değil, oluşabilecek bir gebeliği engellemek için kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Ertesi gün hapının kullanılmaması gerektiren tek durum kişinin hamile olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre kapın kullanılmamasını gerektiren başka bir durum yoktur. Bu ilaçlar, ABD ‘nin bazı eyaletlerinde eczanelerden reçetesiz temin edilebilmekteyken, bazı eczanelerde ise doktor reçetesi ile satılmaktadır. Türkiye ‘ de ise piyasada iki değişik markanın ertesi gün hapı reçetesiz satılmaktadır. Hamileliği önlemek amacıyla korunmasız ilişkinin ardından ilk 72 saat içinde, 12 saat ara ile iki kez kullanılabilen belirli dozda östrojen ve progesteron hormonu alınan yönteme yuzpe yöntemi denmektedir. Bu yöntemin istenmeyen gebeliği önlemedeki başarı şansı % 97-98 civarındadır. Fakat hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu zamanlarda başarı şansı daha düşüktür.Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapının Vücuda Yan Etkisi Var Mıdır?

Ertesi gün hapının en çok karşılaşılan yan etkisi bulantı ve kusmadır. İlacı almadan yarım saat önce bulantı giderici ilaç alarak ya da ilacı tok karnına içerek bu sorun çözülebilir. Ayrıca baş ağrısı, halsizlik ve kasık ağrısı da olabilecek yan etkilerdendir. İlacı aldıktan sonra bir saat içinde kişi kusarsa dozun tekrarlanması gereklidir. Ertesi gün hapının kullanımından sonra iç çamaşırında hafif lekelenmeler görülebilir. Kişinin adet kanamasında değişiklik görülebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz