Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Erken Yaşlanmamızın 7 Nedeni

[ads2]Cildin yaşlanmasını ve kırışmasını yaş ve genetik faktörler adı altında  değerlendiririz. Aslında sadece bu iki neden cildin yaşlanmasına sebep değil. Hiç aklımıza gelmeyen, pek de umursamadığımız küçük ayrıntılar cildin  olumsuz etkilenmesine neden oluyor.
Moleküler Tıp ve Bağışıklık Uzmanı Ebru Karpuz cildin yaşlanmasına sebep olan 7 şaşırtıcı nedeni bizimle paylaştı.  İşte o 7 neden .

1. Güneş Koruyucu Ürünlerini Kışın Kullanmayı Bırakmak

Yaz bitti güneş gitti diye düşünmeyin. Az da olsa güneşin zararlı ışınları kışın cilmize etki ediyor. Ne kadar kapalı alanlarda da olsak  dışarı çıktığımızda zararlı UV ışınlardan kendimizi korumamız gerekmektedir.Aslında biz sadece UV (ultraviolet) ışınını biliyoruz bir de bilmediğimiz UVA (ultraviolet A), UVB (ultraviolet B),   ve UVC (ultraviolet C)   ışınları var ve en tehlikeli olanı da  UVA ışınları.
UVA, UVB ve UVC hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Cildin  yaşlanmasına ve cilt kanserine neden olabiliyor. UVA ışınları bulutlu ve karlı bir gün dahi olsa yine de etkisi oluyor.
Solaryumlarda kullanılan UVB, cildi bronzlaştırıyor. Kış aylarında UVA ışınları kadar  etkili olmasa da cilde zarar veriyor. erken yaşlanmadan, kırışıklıklardan ve cilt kanserinden korunmak için, mutlaka UV koruyucu ürün kullanmayı ihmal etmeyin. Cildi en iyi ve etkili bu şekilde korumanız mümkün.

2. Sürekli Sigara Dumanına Maruz Kalmak

pasif içiciliğin aktif içicilikten daha zararlı olduğunu herkes biliyordur. Bir ortamda 3 kişi sigara içiyor ve siz içmiyorsanız bu  zararı olmadığı anlamına gelmiyor. Siz o 3 kişinin dışarı çıkardığı dumanı soluyorsunuz ve aslında içenlere göre 2 kat daha fazla zarar görüyorsunuz. Sigara dumanında bulunan zehirler cilt sıkılığını sağlayan kolajen yapıya zarar vererek yaşlanmayı  hızlandırıyor.
sigarayı  aktif olarak içmiyorsanız pasif içici olmamaya özen gösterin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Ya da kibarca bulunduğunuz ortamın dışında içilmesini rica edin.

3. Sabah yüz temizliğini atlamak

Hepimiz yatağa girmeden önce yüzümüzü temizler kremimizi sürer öyle yatarız.
Gece yaptığımız bakım oldukça yerinde bir davranış ve aynısını sabah yataktan kalktığımızda da yapmamız  gerekmektedir. Nedeni ise; biz uyurken cildimiz kendini yenilemeye  çalışıyor ve  sebum üretimiyle ciltte yağ oluşabiliyor.  Uyandığımızda cildimizi temizlemezsek emilmeyen gece kremleri ve yağ tabakası gözenekleri kapayacak, üzerine bir de makyaj yaptığımızı da eklersek durumun vahimiyetini anlamış oluruz.

4. Cildi Fazla Temizlemek

Cildimizi bütün pisliklerden, ölü hücrelerden tamamen arındıracağım diye yıpratmayın. Bu kaş  yapayım derken göz çıkarmaya benzer.
Çok fazla peeling uygulanan ciltte gerekli nem oranı düşerek nemsiz kalmasına ve kurumasına neden olur. Cildi hergün ölü hücrelerden arındırmak (peeling) yerine haftada maksimum 2 defa  peeling yapın. Sonuçta cilt canlı bir yapıdır ve kimyasallarla dengesini bozmamak gerekir.

5. Esnemek

Geç saatte uyumak, yeterli uykuyu alamamak uyandığımızda sürekli esnememize neden olur. Esneyen biz yüzün şeklini  aklınıza bir getirin. Kırışan bir yüz sulanan ve kısılan  gözler. Değil mi?
Sürekli bu hareketlerle, hassas olan göz çevresi bundan çabuk etkilenir ve elastiki dokusunu yitirerek kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Sağlığınız ve güzelliğiniz için Uykunuzu tam almaya özen  gösterin.

6. Gözlük kullanmayı ihmal etmek

Yazın  güneş ışınlarından gözümüzü korumak için gözlk takarız. Bunu kışın da yapmamız gerekir. Çünkü etrafın  beyazlığı gözümüzü alır ve etrafımıza bakarken gözümüzü kısmak zorunda kalırız. Sürekli kısık gözle bakmak da göz çevresini olumsuz yönde etkiler ve kırışıklıkların oluşmasına zemin  hazırlar.

[ads1]
7. Dudakları büzmek

Devamlı yapılan yüz ve mimik hareketleri cildin kolajen ve elastin fiber dokusuna zarar verip zayıflatır. Sürekli pipet çubuk kulanmak, şişeden bir şeyler içmek ve sigara içmek dudakların  büzüşmesine neden olur bu da dudak çevresinde ince çizgilerin oluşmasında büyük  etkendir.
Kırışıklıklara karşı çözüm önerileri için tıklayın.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz