Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

“Enerji İçeceği” Deyip Geçmeyin!

enerji-icecegi-zararlari-1Spor yaparken su yerine bir çoğumuz enerji içeceği ile gezeriz. Yada kendimizi o gün daha dinç hissetmek için enerji depolamanın  en  kolay  yolu olarak  enerji içeceğine koşarız. Ama hiç merak edip düşündünüz mü bu Enerji içeceklerinin içinde ne  var? Bize bu  enerjiyi veren  şey aslında ne? Zararı varmı? Eğer zararlı değilse yararı ne? İçeceği çeviriyoruz arkasına bakıp  ne var içinde diye okuyoruz, ve bize çok  yabancı gelen  bir çok bileşen ismiyle karşılaşıyoruz. Sanki bir ilacın Prospektüsü gibi  bir şey bu içindekiler bölümü.
Tek anladığımız kısım üzerine üretici firma tarafından konulmuş kafein düzeyini gösteren tablolar. Aslında bu içeceklerin kafein içermesi değil tek problem. İçerisinde barındırdığı vücuda zararlı olan diğer  maddeler.

Enerji içecekleri kişiyikısa bir sürede enerji dolu hissettirmesinin sebeplerinden bir tanesi ise içinde bulunan yüksek şeker miktarından  dolayıdır.Teksas Üniversitesi yaptığı araştırmanın sonucunda enerji içeceklerinin içinde ortalama olarak 7 tatlı kaşığı şeker olduğunu tespit etmiştir.Çağımızın  en  yaygın hastalığından  biri  olan  obeziteyi de tetiklediği için  bu  tür içecekler oldukça zararlı hale gelmektedir.
Taurin,enerji içeceklerinde bulunan bir amino asittit atletik performansın arttırmasını sağlar.  Norveç, Danimarka ve Fransa taurin adlı amino asit içeren bazı enerji içeceklerini ülkelerinde yasaklamıştır. Nedeni ise Taurin verilen farelerde endişeli, tuhaf davranışlar ve kendine zarar verme  gibi hareketlerde bulunmuşlardır. Alkol ve enerji içeceği birlikte içildiğinde alkolün bazı etkilerini gizleyebiliyor. Mesela . Alkol-enerji içeceği almış birinin ne derecede sarhoş olduğunu anlamak genellikle mümkün olmamaktadır. Böyle olunca da alkole bağlı kazalar ve alkol bağımlılığının oranı git-gide arttığı saptandı.

[ads2]
Enerji Veren Doğal İçeceği Evde Kendiniz Yapın

Yarım su bardağı keçiboynuzu (harnut) pekmezi
Yarım limon suyu
Yarım litre su
1 adet çubuk tarçın

Hazırlanışı
Yarım litre suyla çubuk tarçını 10 dakika kaynatın.
Soğuduktan sonra  diğer malzemeleri de üzerine ekleyip çalkalayın.
Enerji içeceğiniz hazır.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz