Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Kasım 2018

En Kolay Aşure Tarifi

Muharrem ayının onüçüncü gününde başlayan ve o haftayı kapsayan “Aşure ayı” İslam dünyası açısından dostluk ve kardeşliğin pekiştiği, komşuluk ilişkilerinin geliştiği ve paylaşımın arttığı en mubarek aylardan birisi olarak belirtilir. Aşurenin tarihçesi ise oldukça ilginç bir şekilde rivayet olunur. Hz. Nuh peygamberin büyük tufandan kurtulduktan sonra yanındakilerle birlikte bulabildiği her türlü malzemenin karıştırılarak yapıldığı bir nevi yemek olduğu söylenirken, aynı zamanda Aşure günü Hz. Yunus peygamberin balinanın karnından çıkması, Hz. Musa’nın asası ile Kızıldeniz’i yararak karşıya geçmesi hep aşure gününe denk gelmiştir. Öyle rivayet olunur ki aşure ayında tutulan oruçların kat kat sevaplandırıldığı belirtilmektedir. Müslümanlar açısından bu denli önem arz eden aşure ise hem sofralarımıza renk katan hem de lezzetiyle damaklarımızı şenlendiren özelliğiyle, paylaşmayı ve dostluğu simgelemektedir. Kadının Kitabı olarak bu haftaki yazımızda Muharrem ayının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Aşure tarifi ile sizlere sürpriz yapmak istedik. Sanıldığı kadar zor olmayan en kolay aşure tarifi ile mutfağınızdaki malzemelerden mükemmel bir aşure hazırlayabilirsiniz.

Uyarı: 2014 yılı Muharrem ayı 25 Ekim’ile 24 Kasım tarihleri arasını kapsamakta. Ayrıca Aşure günü tam olarak 3 Kasım 2014 olarak belirtilmektedir.

En Kolay Aşure Tarifi

Aşurenin en büyük özelliği çevremizdekilere de dağıtılarak tüketilmesi gerektiğidir. Apartmanımızdaki komşularımıza, iş arkadaşlarımıza da dağıtarak sevabını katlayacağınız mübarek besin aşurenin malzemeleriyse oldukça basit. Ortalama on kişilik aşure malzemeleri

[ads1]Bir buçuk su bardağı dövme buğday

Yarım su bardağı kuru fasülye

Yarım bardağı kuru nohut

7-8 Adet kesilmiş ve yıkanmış kuru kaysı (3-4 parçaya ayırabilirsiniz)

Yarım su bardağı ayıklanmış pirinç

3 Su bardağı toz şeker

8-10 adet ceviz içi

Bir avuç kadar fındık içi

3 Kaşık kuru üzüm (sarı ya da gün kurusu siyah üzüm olabilir)

2 adet karanfil

18-20 su bardağı ılık su

1 çay kaşığı toz tarçın

Yukarıda sıraladığımız malzemeler aşurenin olmazsa olmaz malzemelerinin arasında yer almaktadır. Aşağıda sıraladıklarımız ise isteğe bağlı olarak aşurenin muhtevasına karıştırılabilir.

2 çay kaşığı hindistan cevizi

1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi

1 çay kaşığı portakal kabuğu rendesi

Aşurenin üzerini süslemek içinse dilimlenmiş badem içi, nar taneleri, hindistan cevizi ve ceviz içi kullanabilirsiniz.

asure tenceresi

Aşurenin Yapılışı

Gözünüze çok gibi görünse de malzemeler her mutfakta rahatlıkla bulunabilecek malzemelerden oluşmaktadır. Aşureyi hazırlamak için ilk yapmanız gereken bir gece önceden fasülye, nohut ve dövme buğdayı suya ıslayarak yumuşatmanızdır. Bu işlemi yapmazsanız yapacağınız aşurenin içerisindeki bakliyatlar sert kalacak ve lezzeti istediğiniz kıvamda olmayacaktır.

Malzemelerin fazla olması nedeniyle en büyük boy (4-5 litre) tencerenizi ocağın üzerine koyarak orta dereceli ateşte kıvamına göre 18-20 su bardağı suyu ve ilk olarak dövme buğdayı koyarak kaynamaya bırakın. Kuru buğday çabuk köpüren bir tahıl olduğunda kaynama öncesi ve kaynama esnasında köklenen tencere üzerindeki köpükleri almanız gerekmektedir. Kaynadıktan hemen sonra kuru fasülyemizi ekleyerek 10 dakika daha kaynatmaya devam ediyor ve akabinde nohutumuzu eklemek suretiyle yaklaşık 15 dakika daha kaynamaya bırakıyoruz.

Kaynamaya devam eden aşuremizin içerisine 3 su bardağı toz şekerimizi ilave ediyoruz. Eğer daha tatlı ve kıvamı koyu bir aşure hazırlamak istiyorsanız şeker oranını 1 bardak daha arttırabilirsiniz. Şekeri ekledikten sonra kaynamaya devam eden tenceremizde şekerin de etkisiyle kıvam git gide koyulaşmaya ve aşuremiz mat bir renk almaya başlayacaktır. Ayrıca eklediğimiz bakliyatlar da şeker ve sudan çekecekleri için kıvamına göre istediğiniz taktirde 1 bardak daha kaynar su ilave edebilirsiniz.

asure nasil yapilir

[ads2]Ekleyeceğiniz suyun mutlaka kaynar olmasına dikkat edin. Şayet ılık ya da soğuk su ilave ederseniz tahıllar sertleşecek ve lezzeti istediğiniz gibi olmayacaktır. Kaynamaya bıraktığınız aşureye şimdi ise kurutulmuş meyveleri ekleme zamanı. İlk olarak kuru kayısı ve kuru üzümü ekleyerek 5 dakika daha kaynatıyoruz. Portakal kabuğu ve limon kabuğu rendelerini de ekledikten sonra yaklaşık 15 dakika daha kaynattığımız aşuremizin altını kapatabilirsiniz.

Aşuremiz hazır olduktan 10 dakika sonra servis kaselerine paylaştırarak soğumaya bırakabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sonra soğuyan aşurelerimizin üzerine çeviz içi, fındık, hindistan cevizi, fındık içi ve tarçın serpiştirerek ikram edebilir, afiyetle yiyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz