Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

En Çok Tükettiğimiz Zararlı 10 Yiyecek/İçecek!

Şu zamanda  herkes tutturmuş  “o yararlı bu yararlı, onu yemeyelim o doğal değil bu kanserojen” vs. Sürekli bu şekilde konuşuluyor ama kimse ne kola içmekten, ne  beyaz ekmekten, ne tatlıdan ne kızartmalardan  vazgeçiyor. Her gün zararlı olan ne varsa yiyor içiyoruz “aman  bundan  bir şey olmaz” deyip yemeye devam ediyoruz. İşte en çok sevilen ve tüketilen en  zararlı yiyecek ve içecek listesi!
[ads2]1. Cipsler: Patates çok  faydalı çok  vitamin içerikli bir besin olmadığını biliyoruz. Patatesi  nasıl pişirirsek pişirelim sadece lezzeti artar sağlığımıza faydası artmaz. Hele de patatesten cips yapıldığında yarar söz konusu bile olmaz. Eğer cipslerin arkasındaki içindekiler kısmını okuduysanız içinde Aromatizör, hidrojenize edilmiş yağ, E 550, E 675  gibi E ile başlayan  ibareler bulursunuz. Bu E ile başlayan  her madde kanserojen içeren bileşenlerdir. Bozulmamasını, bayatlamamasını sürekli taze kalmasını istedikleri için bir çok koruyucu madde içermektedirler. Bu yediklerimiz hem  bize kilo olarak  geri dönüyor hem de sağlığımızı tehdit ediyor. O yüzden ne biz yiyelim ne de çocuklarımıza cips yedirelim.
Evde kızarttığımız patateste de aynı yararsızlık  söz konusudur.

Zararli 10 Yiyecek icecekler2.Gazlı/ Asitli İçecekler: Gaz ile kabartılan boyalı suyun, Guaj boyayı şekerli suda seyreltip içmekten  daha fazla zararlıdır.
Bazı insanlar fast-food (hazır yiyecek) yerken yanında gazlı içecek içmenin çok iyi bir şey olduğunu iddia ediyor (hatta bazıları sindirime yardımcı  olduğunu söylüyor). Aslında gazlı içecekler açlık  hissini köreltiyor ve daha  fazla fast food yememize neden  oluyor.
Ayrıca light (az kalorili) içecekler light kolalar kesinlikle sizi yanıltmasın. Normal kolalarla light kolalar arasında kesinlikle bir fark yoktur. Hatta light içeceklerin normal içeceklere göre daha fazla zararı vardır. İçindeki şeker noral  şeker  yerine  daha  zararlı olan  tatlandırıcılar kullanılıyor bu da şekerin  vereceği zarardan daha fazla zarar demek  oluyor. Kolanın vücudumuza dakika  dakika  zararlarını öğrenmek için  Karatay’ın yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

3. Fast Food: Fast food’un en  zararlı yiyecekler listesinin başında olduğunu nasıl  yapıldığını hepimiz bir yerlerden  duyduk veya okuduk. Hızlı hazırlanması ve ucuz olması dışında sizin için başka bir avantajı  var mı? Fast food yerine kendinize peynirli, domatesli ve biberli güzel bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

mayonez yapimi

4.Mayonez: Marketlerde satılan hazır mayonezlerden  sürekli yiyor ve mayonezi çok  seviyorsanız  2 hafa boyunca hiç yemediğiniz zaman  belinizde 1-2 cm. inceldiğinizi fark edeceksiniz. Patates  kızartması, sandviç, salatalarda kulandığınız hazır  mayonezlerin içinde bir çok aroma artırıcı yağ gibi bir çok zararlı  doğal olmayan içerik bulunmaktadır. Mayonez biliyorsunuz  ki  sadece yağ ve yumurtanın çırpılması ile elde ediliyor. Ama fabrikasyon hazır mayonezler bu kadar masum değil. Mayonezi kullanmak yerine yoğurt, veya süzme yoğurt tüketmeniz daha yararlı olacaktır.
Evde mayonezi kendiniz yapmak istiyorsanız, tarifimize göz atmak için tıklayın.

tuz-jj5.Tuz ve Şeker: Tuz ve şeker için  beyaz ölüm denildiğiniz duymuşsunuzdur. Tuzun fazlası o kadar zararlı ki hem vücudun şişmesine neden  oluyor hem de vücutta su geçişlerine engel  oluyor.
Şeker de aynı tuz gibi zararlı. Diyette olanların baş düşmanı şeker. (Şeker yerine  hakiki bal kullanabilirsiniz.) Bu iki zararlı alışkanlığı hayatımızdan büstünün çıkarmak elbetteki çok  zor bir durum. Ama başarabildiğiniz takdirde pişirdiğiniz yemeklerin gerçek lezzetlerini alabilecek ve böyle yemeyi daha çok seveceksiniz. Eskiden insanlar ne tuz ne de şeker kullanırdı. Ne zaman ki teknoloji gelişti her şey daha da zararlı olmaya başladı.

[ads1]
alkol6.Alkol: Alkolün ne kadar zararlı olduğunu herkes az çok bilir. Haftada bir kere dahi olsa alkol almak, önemli günlerde bayralarda içki içmek zararlı. Kilo almanıza da büyük  sebeplerden biri de bu. Alkol.    Eğer alkol bağımlısı iseniz muhakkak tedavi olmalı ve içki karşıtı derneklerle/toplıluklarla iletişim içinde olmalısınız.

7. Salam, sosis, sucuk ve tütsülenmiş besinler: Kim tam  olarak  biliyor ki bu şarküteri ürünlerinin içinde  ne olduğunu. Biz sadece satın alıyor ve tüketiyoruz. İçine koyulan koruyucu maddeler aroma artırıcılar hepsi kanserojen bileşiklerdir.
Ayrıca içine koydukları bu maddeler etin doğal faydalarını yok ederek sadece hayvan cesedini bırakıyor.
Bu yüzden  sürekli hazır şarküteri ürünleri  tüketmemeli kavurma işini kendiniz evde yapmalısınız. Sucuk gibi tadı olsun  isterseniz de içine  baharatları  ve sarımsağı ekleyin. Daha sağlıklı beslenin.

8.Kızartmalar: Sıvı yağda veya  margarinde kızarttığınız yiyeceklerin bütün faydaları yok olur ve  kanserojen özellik  taşımaya  başlar.Yiyeceğiniz şeyi  kızartırken  içinde bulunan  suyu buharlaşır ve  yağı kalır bu da kalorisinin eskisine  göre daha  fazla olmasına  neden olur. Bunun yerine önce  hafifçe kızartmalı daha sonradan ise fırında veya buharda pişirmelisiniz.

tatli_krizine- son-29. Tatlılar: Marmelat, yumuşak şekerlemeler, lolipop türündeki tatlılar bir dilim pastadan  daha fazla  zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü onların içinde  daha  fazla yapay tatlandırıcılar, aroma artırıcılar renklendiriciler ve koruyucu maddeler  bulunmaktadır. Eğer  canınız çok fazla tatlı çekiyorsa bunun  yerine  meyve, kuru meyve, bal veya bitter çikolata  yiyebilirsiniz.
Bkz:Tatlı krizini engellemek için bunları yapın.

 

sutlu ekmek tarifi10.Beyaz ekmek: Beyaz ekmek  demek, buğdayın bütün  faydalı yararlı neyi varsa hepsi  alındıktan  sonra  geriye kalan yararsız posasından  elde edilen undan yapılan ekmektir. Beyaz  ekek  yerine tam  buğday unundan yapılan  ekmeği tüketmek gerekir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz