Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı? Bu süreçte nelere dikkat etmeli nelerden kaçınmalı? Hepsi ve daha fazlası…

[ads1]Doğuma kadar olan 9 ay 10 gün kadar uzun bir süreyi doğru ya da yanlış beslenerek geçirmiş olabilirsiniz. Siz ne kadar doğru beslenmeseniz dahi bebeğe gerekli olan bütün vitamin ve mineraller annenin kendi depolarından bebeğe aktarıldı. Yani hamilelik döneminde bebek için değil anne için daha kritik bir durum söz konusuydu. Ancak doğumdan sonra bebek ile anne arasında bulunan beslenme bağı koptuğundan anne bebeği emzirmesi gerekmektedir. Aynı şekilde bu sefer bebeğin beslenmesi, bebeğe gerekli olan kalsiyum, vitamin ve bütün mineraller anne sütünden bebeğe geçecektir. Emzieme döneminde annenin kendine hamilelikten daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer doğum kilolarından bir an önce kurtulmak hemen zayıflamak uğruna sıkı bir diyet uygularsa maalesef bebek için süt üretimi yapılamayacak ve bebek doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenememiş olacaktır.

Emzirme dönemide önerilen günlük besin miktarları şöyle olmalıdır.
– İlk olarak anne süt üreteceği için günlük sıvı alımına fazlasıyla önem vermelidir. Ortalama 2,5 – 3 Litre civarında su tüketmelidir.
– Gazlı, asitli, çok şekerli ve alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durmalı meyve sularını bile kendi taze taze sıkıp içmelidir.
– Emziren her anne protein ve kalsiyum bakımından yüksek besin gruplarını almaya özen göstermelidir.
-Her gün mutlaka 1 tane haşlanmış yumurta yemelidir.
-Mutlaka günde 3 öğün yemek yemeli ve 1 öğünde mutlaka etli yemek olmasına dikkat etmelidir. Eğer et yoksa kuru baklagillerden tüketmelidir.
– Asla salam, sosis, sucuk, pastırma gibi içinde katkı maddesi bulunan yiyecekleri yememlidir.
-Kuru fasülye, barbunya, nohut, mercimek ve bulgur gibi besinleri C vitamininden zengin olan maydanoz, portakal suyu, mandalina, yeşil soğan gibi sebze veya meyvelerle birlikte tüketilirse sindirim sırasında daha faydalı olacaktır.

[ads2]- Ayrıca yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır. Çünkü bebeğin ve annenin bu dönemde iyot mineraline ihtiyacı olacaktır.
– D vitamini yiyecek ve içeceklerin içinde bulunmadığı sadece güneşlenerek vücutta aktif olduğu için anne ve bebek günde 20 ila 25 dakika kadar güneş ışınından yararlanmalıdır.
– Kuru meyve ve kuru yemişler vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Günlük olarak tüketmeli ancak fazla aşırıya kaçılmamalıdır.
– Eğer bebeğin kakasında kan, cildinde deri döküntüleri, yüzünde veya deride kızarıklık, sivilce gibi alerjik belirtiler varsa anne mutlaka hangi besine alerjisi olduğunu bulmalıdır. Eğer bebeğin inek sütü proteinine alerjisi varsa anne süt ve süt ürünlerini yemeyi bir süreliğine kesmeli ve bebekte bu durum geçene kadar asla tüketmemelidir. Böyle bir durum olursa şayet anne doğal yollardan kalsiyum alamayacağı için kalsiyum tabletlerine başlamalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz