Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Emziren Annelerin Kaçınması Gereken Yiyecekler

İlk defa anne olan bir kadın bebeğinde oluşan huzursuzluğu, rahatsızlığı, alerji olmasını ya da durduk yere ağlamasına bir anlam veremeyebilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Daha önceden başına bir olay gelmeden ya da yakın çevresinde hiç görmediği bir durum karşısında ne yapacağını bilemeyebilir.

[ads1]Eğer anne emzirme döneminde doğru olarak nasıl besleneceğini, neleri yiyip neleri yememesi, nelerden kaçınması gerektiğini bilmezse hem lohusalık (loğusalık) dönemi işkence gibi geçer hem de psikolojik olarak depresyona girer. Bu yüzden bebeğini sütü ile besleyen bir anne her canının istediğini yememeli özellikle kaçınması gereken yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Uzmanlar annenin emzirme döneminde sakınması gereken yiyecek ve içecek  konusunda birbirinden  farklı görüşler sunarken La Leche League International dergisine göre anneler yedikleri ve içtikleri ile bebeklerinin gösterdiği reaksiyonları yakından takip etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Peki, özellikle bu emzirme döneminde annenin dikkat etmesi gerekenler gıdalar  hangileridir hep birlikte görelim.

1. Alkol
Alkol tüketiminizi mutlaka kısıtlamalısınız. Çünkü alkol kana karıştığı gibi doğal olarak bebeğin içeceği süte de karışacaktır. Bebeğin karaciğeri daha tam olarak normal bir insan gibi işleyemez. Bebeklerdeki karaciğerin yetişkin bir bireydeki gibi işleyebilmesi için 4- 5 yıla ihtiyacı vardır. Bebeğinizin sindirim sistemine alkol sokmamanız onun sağlığı ve huzuru için oldukça önemlidir.

emzirme-doneminde-bu-besinlerden-kacinin-23

2.  Kafein
Kafein maddesi emziren bir anne için vitaminve mineral gibi çok da gerekli bir şey değildir. Bebeğinizin rahat uyuyabilmesi huysuzlaşmaması için mümkün olduğunca kafein içeren içecekleri tüketmemelisiniz. Eğer çok fazla canınınz kahve isterse günde 1 finca kahveyi aşmamanız önemlidir.

3. Çikolata
Kafein ve şeker deposu olan çikolata besleyici ya da süt yapıcı kesinlikle değildir. Çikolatanın ne anneye ne de bebeğe faydası vardır. Bebeğinizin sağlığı için çikolatadan uzak durmakta fayda var.

4. Aşırı şeker
Canınız aşırı şekilde tatlı şeyler yemek içmek istiyor olabilir. Ancak çok tatlı ya da şekerli şeyler bebeğinizin yüzünde kırmızı kırmızı alerjiye neden olabilir. Bebeğinize çok şekerli süt içirmek onu rahatsız eder. Onun kan şekeri dengesini bozmak istemiyorsanız tatlı ve şekerli şeyler yeme konusunda çok aşırıya kaçmamalısınız. Komposto (hoşaf) yaparken dahi ekstra şeker ilave etmemeli meyvenın kendi şekeri ile yetinmelisiniz.

emzirme-doneminde-bu-besinlerden-kacinin-24

5. Fıstık
Emziren annelerin dikkat etmesi gereken diğer hassas konu ise fıstık alerjisi olup olmadığıdır. Eğer anne fıstık yemiş ve bebekte değişik reaksiyonlara sebebiyet vermişse  anne bir daha fıstık yememelidir. Fıstık da bebekde alerji yatarabilir.

6. Baharatlı yiyecekler
Baharatlı yiyecekler sadeece anne sütü emen bebeklerde  gaz yapmaya neden olur ve bu da bebeği oldukça rahatsız eder. Ayrıca soslar ve baharatlar bebeklerde pek çok mide bağırsak sorununa sebep olabilir.

7. Karbonatlı su
Karbonatlı su içmek faydalıdır. Ancak bu faydayı bebeği emzirirken görmeseniz daha iyi olur. Çünkü yüksek seviyede sodyum bebeğinizin sindirim sistemi için sakıncalıdır. Emziren bir anne günde 2,5- 3 litre sıvı almalıdır. Bunu da karbonat olmadan içmek daha faydalı olacaktır.

[ads2]8. İnek sütü
Bazı bebekler inek sütü ve süt ürünleri içinde bulunan proteinlere karşı alerjik tepkimeler gösterebilir.Anne ne yer ve içerse bebek de ondan mutlaka payını alır. İster faydalı ister faydasız olsun. Günümüzde birçok bebekde alerjik belirtiler baş gösteriyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de inet sütüdür.  Eğer doktor bebeğin laktoz intoleransı olduğunu söylemezse anne mutlaka süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. Aksi taktirde tüketmemelidir.
Anne sütünü artıran kurabiye tarifi
Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz