Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Emziren Anneler Spor Yapabilir mi?

[ads1]Bu soruyu ilk defa okuyanların aklında hemen şöyle bir soru oluşabilir: ” Neden emziren anneler spor yapamasınlar ki?”
Spor yapmanın elbette insan sağlığına oldukça büyük etkisi var ancak bu emziren anneler için biraz sakıncalı ya da biraz daha dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır.

Her anne doğum yaptıktan sonra hamilelik döneminde aldığı fazla kiloları bir an önce atıp kurtulmak ister. Emzirdiği için de diyet yapamaz. Bunu bilen bir anne hemen aklına spor yapayım da en azından kalorilerimi öyle yakıp yağlarımdan kurtulayım diye düşünür. Ancak emziren bir annenin bilmediği bir konu var. Laktik asit.

emziren-anneler-spor-egzersiz-yapabilir-mi

Egzersiz yapan bir annenin vücudunda kan hızlı pompalanacak, bazı hormonlar  salgılanacaktır. Çok kalori yaktıran egzersiz yapan annelerde laktik asit üretimi olur ve bu da direkt olarak süte geçer. Bebeğiniz de bu sütü içmeyi reddedebilir. Bu yüzde emziren anne spor yaptıktan en az 2 saat bebeğe süt vermemeye dikkat etmelidir. Elbette ki evde yapacağınız basit hareketler (örneğin mekik, şınav, pilates) laktik asit üretimi sağlamaz. Profesyonel şekilde ciddi ve katı bir egzersiz buna sebep olur.

[ads2]
Bu yüzden emziren anneler evde dilediği gibi 5 dakika da olsa basit ve kolay spor- egzersiz hareketleri yapmalıdır. İlla spora başlamak için bebeğin sütten kesilmesini beklemeye gerek yoktur. Ayrıca bazı uzmanlar günde 5- 10 dakika da olsa hareket etmek süt salınımını artırdığını da söylemektedir. Daha çabuk forma girmek için mutlaka bacak ve karın kası güçlendirici hareketleri yapmalısınız.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz olarak kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz