Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

El ve Tırnak Bakımının Püf Noktaları

Sağlıklı, güzel ellere ve tırnaklara kavuşmak için püf noktalarına dikkat edin.

El ve tırnak bakımında yapılması gerekenler;

Sert sabunlar, kimyasal temizlik ürünleri, deterjanlar ile temas etmeden önce ellerinize plastik bir eldiven giyin. Ellere zarar verecek bahçe işlerinde kürek, çivi vs kullanırken de eldiven takın. El, tırnak ve tırnak etlerinizi nemlendirdikten bir süre sonra ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın. Su bazlı nemlendiriciler kullanın. Elleriniz sürekli suyun içindeyse silikon bazlı temel koruyucu ürünler ve kremler kullanın. Tırnaklarınıza haftada 2 kez limon suyu ile diplere masaj yapın ve ovun. Deri kurumaz, tahriş olmaz ve böylece tırnak rengi kararmaz. Ojeyi çok sık sürmeyin. Bir kat oje ya da parlatıcı sürün ve haftanın bir iki günü elleriniz ojesiz kalsın.

Tırnaklarınız kuruysa günde 10 dakika ellerinizi ılık suda bekletin. Laktik asit ve gliserin içeren bir nemlendirici sürün. Tırnakları şekillendirirken manikür sırasında aşırı sert hareketlerde bulunmayın, tırnaklarınızı nazikçe kesin ve törpüleyin. Yukarı aşağı, ileri geri ani hareketlerden kaçının. Keskin açılardan tırnak kesimlerinden uzak durun. Çatlak ve takılmalara karşı dikkatli olun. Rahatlatıcı ve sağlıklı bir görünüm için her hafta ayak ve el tırnaklarınıza manikür – pedikür yapın. Tırnaklarınızı izleyin ve kötü bir şeyler gördüğünüzde cilt doktoruna gidin.

El ve tırnak bakımında yapılmaması gerekenler;

Tırnaklarınızı kırmadan, çatlatmadan, çevresindeki dokulara ve deriye zarar vermeden bakım yapın. Tırnaklarınız ile sert cisimleri açmaya ya da kaldırmaya kalkışmayın. Alerjik ve ağrılı reaksiyonlarla sonuçlanacak tırnak bantları vs gibi ürünlerden kaçının. Tırnak törpülerken zarar vermemek için çay torbası kullanılabilir. Kalsiyum takviyesi alın, dengeli beslenerek tırnaklar korunabilir. Jelatin içeren gıdalardan uzak durun.

Asetonu aşırı miktarda ve sıkça kullanmayın. Oje kurutucu ürünler, oje ve aseton tırnakları yıpratıyor. Tırnaklarınızı aşırı oranda uzatmayın, bu tırnaklar daha kolay kırılır. Tırnak etlerinizi kesmeyin, törpü ucu ile hafifçe geri itin. Deriyi ıslatın ve yumuşak hareketlerle bunu yapın. Demir ve tiroid eksikliğinde tırnaklar bozulur. Ciltte hastalık ve enfeksiyon olmaması için darbelerden ve kesici aletlerden uzak durun.

Lachydrin, Lacticare, Uremol, Calmurid gibi kimyasallara karşı geliştirilmiş su bazlı, üre ve laktik asit içeren el-tırnak bakım kremlerini kullanın. Çeşitli sağlık sorunları da el ve tırnaklarda değişimlere sebep olabiliyor. Sağlığınıza ve beslenmenize dikkat edin. Yaz aylarında el ve tırnaklar nem kaybeder ve cilt yanıkları oluşabilir. UV ışınlarına karşı koruyucu yüksek faktörlü krem ve losyon kullanmanız gerekir. El ve tırnak bakımı için doğal bakım kürleri ise şu şekildedir…

Salatalık ve Süt. Salatalık cildi yatıştırır, güneş yanığını tedavi eder. C vitamini içerdiği için cildi nemli tutar. Salatalık, süt ve limon suyunun içinde ellerinizi bir süre bekletin. Ellerinizi çıkarıp biraz bekleyin ve suyla durulayın.

Badem ve Badem Yağı. Bademleri ezip birkaç damla sandal ağacı yağı ile karıştırın. Bu macunu tırnaklarınıza ovalayarak sürün. Bir gece boyunca bekletebilirsiniz. Sabah ellerinizi yıkayın.

Zerdeçal, yaygın cilt sorunlarını tedavi eder. Doğal cilt bakım ürünüdür ve limon suyuyla harika bir ikilidir. İçine de süt katıp el ve tırnaklarınızı bu karışımla ovun. Biraz bekleyip soğuk suyla yıkayın.

Papaya ve Bal. Papaya enzimleri cildi yeniler, rengini açar, döküntüleri önler. Bal nemlendirici ve yumuşatıcıdır. Temiz el ve tırnaklarınıza bu karışımı uygulayın. 30 dakika kurumasını bekleyip iyice durulayın. Ayak ve el tırnakları için uygun bir maskedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz