Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Egzersiz Sonrası Yememeniz Gereken 10 Şey

[ads1]Fazla yağlarımızı eritmek, kalori fazlalarını yakmak için günün belirli saatlerinde yaptığımız spor hareketlerinin faydası elbetteki tek başına yetersiz. Yapılan araştırmalara göre egzersiz ile dengeli beslenmeyi senkronize bir şekilde dengeleyen bireylerin, kısa ve orta vadede kilo verme oranlarında artış tespit edilmiş. Egzersiz esnasında vücudumuzun bazı kaslarını çalıştırır, belirli bölgelerdeki yağ tabakalarının yumuşamasını sağlar ve onları eriterek kasa dönüştürme işlemini tamamlamaya gayret ederiz. Psikolojik açıdan da rahatlamamızı sağlayan egzersiz, yaparken zorlanmamıza neden olsa da, sonrasında hem dingin bir vücuda hem de psikolojik olarak rahatlamış bir beyin yapısına kavuşmamıza yardımcı olur. Günümüzde uzmanlar egzersiz hareketlerinin büyük faydalarından bahsederken, aynı zamanda bireylerin egzersiz ile ilgili, yanlış bir takım algılara sahip olduklarını da belirtmekte.

egzersiz sonrasi tuketilmemesi gereken besinler

Egzersiz tam anlamıyla sağlıklı ve sıkı bir vücut yapısına sahip olmak için fazla kalorileri yakmamız anlamına gelmekte. Doğal olarak bu fazla kalorileri bünyemiz, tükettiğimiz besinler nedeniyle oluşturuyor. Uzmanlara göre psikolojik açıdan rahatlatan ve fizyolojik olarak kalori yakmamızı sağlayan egzersiz sonrasında, kadınların genel olarak düştüğü yanlış bir algıyı sizlere hatırlatmakta. Egzersiz sonrasında yediklerinize dikkat edin. Çünkü egzersiz esnasında kalori yaktığınızı düşünüp, istediğiniz besini tüketebileceğiniz olgusu tamamiyle yanlış.

Egzersiz sonrası tüketilmemesi gereken besinler oldukça geniş bir yelpaze oluşturmasına karşın, Kadının Kiatabı olarak bu besinlerden en sık tercih edilenleri sizler için listeledik. Empati yaparak hazırladığımız bu liste genellikle egzersiz sonrasında yenmemesi gereken 10 şey.

gazli icecekler

Gazlı İçecekler

Özellikle egzersiz esnasında vücuttan attığınız ter, fizyolojik açıdan susuzluğa neden olur. İşte ortaya çıkan susuzluğu giderme ihtiyacı nedeniyle çoğu zaman dolabımızdaki gazlı içeceklere hücum ederiz ki, bu yapılan en büyük hataların başında gelmektedir. Uzmanlara göre egzersiz sonrasında kesinlikle gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Muhteva ettiği şeker ya da tatlandırıcılar nedeniyle gazlı içecekler, egzersiz sonrasında vücuttan emilimi en yüksek besinlerden birisi olarak belirtilmekte. Bu nedenle susuzluğumuzu giderdiğini sandığımız gazlı içeceklerin aslında, egzersiz esnasında yaktığımız kalorinin 2 mislini yeniden vücudumuza kazandırdığını söyleyebiliriz. Fakat gazlı olmasına karşın şekersiz sodalar spor sonrasında içilmesi önerilen sıvı besinler arasında.

Yağlı Peynir

Çoğu zaman açlığımızı bastırmak için tercih ettiğimiz yağlı ve krem peynirler, uzmanlara göre egzersiz sonrasında aşırı kalorili olmaları nedeniyle tercih edilmemesi gereken besinler arasında yer alıyor. Buna karşın spor esnasında yaktığımız kalori acıkmamıza da neden olmakta ve yine uzmanlara göre spordan sonra tercih edilmesi gereken besinlerin yağ oranının düşük olması gerekmekte. Örneğin yağsız peynir, lor, ya da tahıllı ekmekler ile hazırlayacağınız küçük bir parça tost tercih edebilirsiniz.

cikolata

Sütlü Çikolata

O kadar çok egzersiz yaptık ki, şimdi birkaç dilim çikolatayı hak ettik diyerek tükettiğimiz çikolataların, egzersiz sonrasında büyük ölçüde yağlanmaya ve kalori fazlasına sebep olduğunu belirtelim. Egzersiz sonrasında şeker krizine girdiyseniz şayet, bitter çikolatadan yalnızca 2 parça yiyebilir ve şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

hamburger

[ads2]Fast-Food Ürünleri

Özellikle günümüzde vazgeçilmez besinlerden birisi olan fast food ürünleri, bünyesinde barındırdığı trans yağ ve yüksek oranda tuz içeriğiyle uzak durulması gereken beslenme tarzlarından birisi. Her ne kadar lezzetli olarak tabir etsek de fast food ürünlerini egzersiz sonrasında kesinlikle tüketmemeliyiz. Bu ürünler hem diyetinizi zora sokar hem de egzersiz neticesinde uzaklaştırdığınız kalorilerin 3-4 katını yeniden almanıza neden olur. Beslenme uzmanlarına göre fast food ürünleri yerine az yağlı kıyma ile hazırlanmış ızgara köfte sandviçlerini tercih edebilirsiniz.

enerji icecekleri

Enerji İçecekleri

Çoğu zaman ağır işlerden önce ya da egzersiz öncesinde tercih ettiğimiz enerji içecekleri, muhteva ettiği yüksek dozda kafein, tein ve şeket ile günlük ihtiyacımızdan fazla enerji sağlasa da. Yorgunluğumuzu aldığını düşünerek egzersiz sonrasında bu içeceklerden tüketsek de, uzmanlara göre enerji içecekleri kesinlikle içilmemeli. Bol miktarda su tercih edebilirsiniz.

Cips Türleri

Trans yağ yoktur dense de çoğu cips çeşidinde bol miktarda tuz ve trans yağ mevcuttur. Bu nedenle uzmanlar, cips çeşitlerinin egzersiz sonrasında kesinlikle tercih edilmemesi gerektiğini hatırlatmakta.

Kızartmalar

Patates, patlıcan gibi sebzelerin kızartmaları lezzet  bakımından harika olsa da, kızartma esnasında çok fazla yağ çektiği için kalorileri en fazla noktaya ulaşmakta. Bu nedenle diyet uzmanlarına göre spor sonrası yemememiz gereken besinler arasında yer almakta.

Beyaz Un Mamulleri

Çoğu zaman vazgeçilmez gıdalarımız arasında bulunan unlu mamuller, karbonhidrat ve glikoz bakımından aşırı derecede yüklenmeye sebep olacağından dolayı egzersiz sonrasında tüketilmemesi gereken besinler arasında yer almakta. Uzmanlara göre beyaz undan imal edilmiş besinleri tercih etmektense, tam tahıllı un ile hazırlanmış mamulleri tercih etmek daha sağlıklı.

dilim pasta

Krema ve Pasta Çeşitleri

Özellikle krema içerikli pasta çeşitleri hem diyetinizi, hem de egzersizinizi berbad edebilir. Hem glikoz hem de tatlandırıcı içeren kremalı pastalar egzersiz esnasında verilen miktarın, yaklaşık 4 katı oranında kalori almanıza neden olmakta.

Susam ve Türevleri

Özellikle yüksek oranda yağ içeren baharatlardan uzak durulması tavsiye edilirken. Bu baharatların en dikkat çekeninin susam olduğu belirtiliyor. Aşırı derecede kalori içeriğine sahip susamın 1 gramında, 2 dilim yaş pastaya bedel yağ ve kalori bulunduğuna dikkatleri çeken uzmanlar, egzersiz sonrasında kaçınılması gereken besinler arasında susamı da telafuz etmekte.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz