Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları

[ads2]En çok kadınları ilgilendiren bir konu diyet! Hiç düşündünüz mü yaptığınız diyetler sağlıklı mı diye?
Bu yazımızda Diyetisyen Sibel Akçalı, Düşük Kalorili Diyetler hakkında bakın neler paylaşıyor.

Zayıflamak için hazırlanan diyet listelerinde kişinin günlük kalori ihtiyacı dikkate alınmadan hazırlanan diyetler en fazla 500 ila 800 kalori arasındadır. Kişinin sağlıklı olabilmesi için gereken vitamin ve minerallerin mutlaka alınması şarttır. Şayet alınmazsa kişi zayıflamak uğruna sağlığını kaybedebilir.

Düşük kalorili diyet yapan kişiler hızlı kilo kaybettiklerini zannetselerde aslında kaybettikleri şey yağ değil vücut için gerekli olan su ve kastır. Diyeti yapmadıkları anda hemen 1 – 2 gün içinde verdikleri kiloyu tekrar geri alırlar ve “su içsem yarıyor” derler.

Düşük kalorili diyetleri uygulayanlarda yorgunluk, halsizlik olması gayet normaldir. Çünkü aldıkları kalori sadece vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadardır. Kaybettikleri kaslar metabolizmanın daha yavaş çalışmasına neden olurken vücutta sarkmaların meyadana gelmesinde de en büyük etkendir. Vücudu diri ve dik tutan kas yapılarıdır.

[ads1]Bu diyetlerin diğer kötü tarafı ise; baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik, halsizlik bulantı, kabızlık, üşüme, kuru cilt, ve ağız içinde oluşan beyaz yaralardır.

Uzun vadede görülen zararları ise tansiyon bozukluğu, kansızlık, adet düzensizliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kemik erimesi örnek olarak verilebilir.
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek hem metabolizma dengenizi bozmaz hem de verdiğiniz kiloları tekrar geri almazsınız.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz