Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Doğumdan Sonra Diyete Ne Zaman Başlanmalı?

[ads1]Birçok annenin ortak sıkıntılarından biri de hamilelik süresince aldıkları fazla kilolardır. Hamilelikte alınan kiloların bir kısmı doğumla birlikte gider. Ancak hamilelikte oluşan yağlar doğum yaptıktan sonra yavaş yavaş gitmektedir. Şayet doğru ve dengeli beslenildiği taktirde. Bazı anneler doğuma kadar hiç kilo almayıp doğum yaptıktan sonra kilo aldıkları da görülmektedir.
Şu bir gerçektir ki doğumdan sonra bebeğini sadece anne sütüyle besleyen annelerin doğum öncesi aldıkları kilolardan çok daha hızlı ve hiç bir uğraş ve diyet sıkıntısına girmeden de kilo verdikleri doğrudur. Tabi bu dönem doğumdan sonraki bir iki ay gibi kısa bir süreçten oluşmuyor. Normal kiloluna dönmeniz 6- 7 ayı da bulabilmektedir.

Bazı anneler hamilelikte aldıkları fazla kiloları bir an önce vermek ve bu görüntüden kurtulmak isterler. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde emzirmekten de vazgeçemezler. Akıllarında hep şu soru vardır. Acaba emzirirken diyet yapılır mı? Doğumdan sonra eski halime ne zaman dönerim? Doğumdan sonra diyete ne zaman başlayabilirim gibi zayıflamaya yönelik birçok akıl kurcalayan soruyla başbaşadırlar.

[ads2]Doğumdan sonra sütüm çok olsun diye sürekli yemek ve aşırı yemek anneyi eski kilolarına dönmesine engel olur. Çok yemek yemek ya da sürekli yemek sütü artırmaz. Sütü artıran şeyler yediğinin kaliteli ve besleyici olmasıdır. Örneğin sürekli tatlı, baklava, ekmek, hamur işleri, pilav, makarna ve abur cubur gibi yiyecekler tüketmek süt yapmaz hatta anneye ekstra kilo bile yapar.

Eğer anne düzenli ve besleyici- vitaminli yiyecekler ile beslenirse hem bebeği emzirdiği için kilo vermesi kolaylaşır hem de sütü artar.

Ne olursa olsun anneler emziriyorsa ilk 6 ay kesinlikle diyet yapmamalıdırlar. Ama şu şekilde bir kısıtlamaya gidilirse diyet yapıyor gibi etkisini de görürler.
-Çok fazla hamur işi yememek
-Tatlı, pasta, kek ve cips gibi yiyeceklerden uzak durmak
-Asitli ve gazlı içecekleri içmemek
-Hazır meyve sularını tüketmemek
-Pilav ve makaranayı yerken aşırıya kaçmamak
-Günde 3 -4 litre kadar su içmek
Bunun gibi yiyeceklerden kendinizi uzak tutarsanız ve sebze, meyve ve et tüketimine ağırlık verirseniz doğum kilolarınız başınıza bela olmaz ve o göbek de siz farketmeden erir gider.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz