Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Doğum Kontrol Yöntemi: Spiral

Her çiftin ne zaman ve ne kadar  çocuk sahibi olma hakkı vardır. Bunu yapabilmek için de doğum kontrol yöntemleri geliştirilmiştir.

Birçok doğum kontrol yöntemi var. Biz de size bugünden başlayarak hergün en çok merak edilen soruların cevaplarını uzman doktorların görüşlerinden faydalanarak sizleri bilgilendireceğiz.
[ads2]
*En başta Prezervatif ya da kondom
*Doğum kontrol hapları
*Hormon iğneleri
*Hormon implantları (kapsüller)
*Kısırlaştırma
*Tüp bağlama yöntemi
*Spiral
Bu doğum kontrol yöntemlerinden en çok tercih edileni ise Spiral’dir. Spiral rahmin içine takılan 2-3 cm boyutunda “T” şekline benzeyen ve ucunda ip bulunan bir araçtır.

Spiralle ilgili bütün soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy’dan öğreniyoruz.

spiral-nedirSpiral nasıl çalışır?
Spiralin etrafını saran bakır teller bulunur, bu bakır teller rahim içinde  embriyonun barınmasını engeller ve döllenmeyi etkisiz hale getirir. (Resimdeki gibi)
Genelde plastik küçük bir cisimdir. Metal olanı da vardır.

Spiral % 100 güvenli midir?

Dünyada kadınlar tarafından tercih edilen yöntem şüphesiz Spiral’dir. Hiç bir şeyin garantisi olmadığı gibi spiralin de yüzde yüz garantisi yoktur. Bazı kadınlar bize gelip “Spiral taktırdım ama yine de hamile kaldım” şikayetleriyle de gelmiştir. Bazı aksaklıklar nedeniyle hamile kalınabilir. Örneğin Spiral yerinden oynamış ya da düşmüş olabilir. Bu gayet normal bir problemdir.

Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?

Spiral taktıran kadınlar yılda bir kere ya da 2 kere muayeneye gitmelidirler. Çünkü hassas bir bölgede olduğu için kayma veya yerinden oynama gibi durumlar olabilir.

Spiral ne kadar kullanılabilir?

Spiralin ömrü 3 ila 10 yıl arasında değişiyor. Buna spirali taktırmaya karar verdiğinizde size ne kadar süre korunmak istediğiniz soruyorlar ister 3 yıllık taktırırsınız ister 10 yıl bu size kalmış bir seçimdir.

Spiralin avantajları nelerdir?

En büyük avantajı diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha basit, daha kullanışlı ve herkese taktırılabilir olmasıdır. Örneğin sigara içenler, kolestrolü yüksek olanlar ve şeker hastası olanlar hormon kullanamıyorlar. Spiralde bu tür  kısıtlamalar yok. Spirali çıkarıp bir adet dönemi bitirdiktn  sonra gebe kalınabiliyor. Birçok devlet hastanesinde üzretsiz taktırılabiliyor.

Spiralin yan etkileri var mı?

Spiral  taktıran kadınlarda ara kanamalar, uzun süren adet dönemleri, kasıklarda ağrı, sürekli kanamalar, kahverengi akıntı gibi şikayetler varsa, spiralde problem olma riski de vardır.  http://kadininkitabi.com
Ayrıca spiral çabuk enfeksiyon kapma riskini de taşımaktadır.Bu yüzden  muhakkak muayeneye gidilmeli ve probleminizi anlatmalısınız. Sizden spirali çıkartmanzı ya da değiştirmenizi istebilirler.

[ads1]
Spirali kimler taktırmamalı?

Genital enfeksiyon olanlar veya enfeksiyon yatkınlığı olan kadınlar,
Dış gebelik geçirmii veya  dış gebeliğe yatkın kadınlar,
Spiralsiz adet dönemlerinde aşırı kanaması olan kişiler spiral taktırmamalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yöntemler
Doğum Kontrol Hapları
Doğum Kontrol Yöntemi: Ertesi Gün Hapı
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz