Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Diyetteyken Yasaklı İçecekler Listesi

Diyette olduğumuz  zamanlarda yediklerimize dikkat ediyoruz ama içtiklerimize de o kadar dikkat ediyor muyuz? Sıvı olduğu için  sakın masum olduklarını düşünmeyin. İçtiğiniz meyve suları, çay, kahve veya kola vücuttan  hemen atıldığını görebilirsiniz. Ama içindeki şekeri ve diğer maddeleri  atmadığını biliyor ve o kadar da önemsemiyorsunuz. Günlük insanın alması gereken kalori miktarı 1500 ile 2000 kkal’dir. Eğer siz günde 1-2 bardak meyve suyu, kahve vb. içecekleri içerseniz yemekten alacağınız kalori direkt olarak size yağ olarak geri dönecektir.
Bu yüzden sıvı deyip canınızın istediği bütün içecekleri içmekten  vazgeçin ve  kısa zamanda kilo vermek istiyorsanız Kadının Kitabı.com ekibi  olarak hazırladığımız “Diyetteyken Yasaklı İçecekler Listesi”ne uymayı ihmal etmeyin.

Filtre kahve veya kremalı kahve
Kahve bağımlılığınız olabilir yada yoğun bir işte çalıştığınız için sürekli kahve içmek istiyor olabilirsiniz. Ama kilonuzu kontrol altına almak için günde 3 -4 kupa kahve içmek yerine 1 kupa içmeyi kendinize alışkanlık haline getirmeyi deneyin.
Kahve için gizli bir kalori deposu denilmektedir. Kremalı kahve bir adet hamburger kadar kaloriye sahip olduğunu unutmayın. Bol kremalı bir kahve içmek istiyorsanız küçük boy ve ara öğün olarak tüketin.
Ayrıca hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastalarının günlük  1 kupadan fazla kahve içmesi kesinlikle  önerilmiyor.
Kahvenin bilmediğiniz zararları

Enerji içecekleri:
Kalori ve şeker bakımından oldukça yüksek olduğunu bilmenizde fayda var. Küçücük bir enerji içeceği içerek alacağınız kaloriyi kepekli veya yulaflı bir bisküvi yiyerek almanız daha mantıklı. İçerisinde bulunan  diğer maddelerden dolayı(tatlandırıcılar, koroyucular, renklerndiriciler, kafein, taurin vs.) diyette olsanız da olmasanızda içilmemesi  gereken bir içecek türüdür.
Enerji içeceklerindeki tehlike!

[ads1]
Asitli İçecekler
Asitli içeceklerden kastımız kola fanta gazoz gibi içinde yapay asit içeren içeceklerdir.
Hem selülit oluşumunda neden olmakta hem de kan şekerini aniden yükseltmektedir.İçerisinde asit bulunan hiç bir içeceği önermiyoruz. Özellikle de diyette iken uzak durulması gereken bir içecektir.
Karatay’ın Kola hakkındaki çarpıcı açıklaması

Hazır meyve suları
Ne kadar adında doğallık varsa da gerçekte hazır meyve suları hiç de doğal değil.
Hiçbir diyetisyen diyetteki birine “günde 1 bardak meyve suyu iç” demedi, demeyecek de!
Meyve suyu kutularına veya şişelerine içinde ne var diye hiç baktınız mı? Eğer dikkat ettiyseniz içinde gerçek meyve suyu oranı maksimum %10. Peki %10 meyve suyu ise kalan %90 ne oluyor hiç düşündünüz mü? Elbette gerçek  meyve suyu hariç, şeker, koruyucu maddeler, tatlandırıcılar, aroma artırıcılar, kıvam artırıcılar vs. her şey var.
Örneğin diğerlerine oranla daha pahalı %100 doğal meyve suyu yazan  hazır meyve suları  var. Arkasını çevirip bir bakıyorsunuz ki %100 elma-armut-vişne… konsantresinden  üretilmiştir ibaresi  göze çarpıyor.
Nedir bu konsantre? Aylarca rafta bekleyen %100 doğal meyve suyu olabilir mi? OLAMAZ!
Bunların hepsi pazarlama taktiği. Satışta her yol mübah diyenlerin ürünlerini almak yerine evde kendiniz hazırlayın. Ne içtiğinizi bilin.

[ads2]
Alkollü içecekler
İçindeki alkol miktarına bağlı olarak kalorileri de artmaktadır. 1 gr alkol=7 kalori demektir. Neredeyse 1 gr. yağ ile aynı kaloriye denk geliyor.
Çünkü 1 gr. yağ= 9 kalori. Kim lıkır lıkır yağ içmek ister ki?
Ayrıyeten alkol vücutta yağ yakımını zorlaştırır ve ödem oluşmasına  sebep olabilir.
Alkollü içecekler neden  şişmanlatıyor merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Diyette en sık yapılan 20 hatayı yoksa siz de mi yapıyor sunuz?

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz