Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Diyeti Bozmamak İçin Uymanız Gereken Kurallar

[ads1]Kilolarıyla sorunu olan her kadının vazgeçilmezi olan diyet programları fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olurken aynı zamanda düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanızı sağlayarak sağlığınızı korumanızı sağlamaktadır. Fakat bünyeden bünyeye uygulayacağınız diyet programları da değişiklik göstermektedir. Hatta hemen hemen her medya aracında neredeyse her gün farklı bir diyet programıyla karşılaşıyor ve hangisini uyulayacağımız konusunda tereddüt ediyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin sürekli altını çizdiği en önemli husus diyetin midede değil beyinde başlaması gerektiği olmasına rağmen çoğumuz diyete büyük büyük bir hevesle başlıyor fakat arkasını getiremeden çoğu zaman duygularımıza hakim olamayıp tüm programı yarıda bırakabiliyoruz. Diyeti terketmemiz, büyük sıkıntıları beraberinde getirirken, diyetlerimizde aşırıya kaçmamız beslenme alışkanlığımızı ve metabolizmamızı olumsuz etkileyebilmektedir. O nedenle Kadının Kitabı olarak siz değerli takipçilerimize diyeti bozmamak için uymanız gereken kurallardan bahsedeceğiz. Aşağıda belirteceğimiz kuralları uyguladığınız taktirde hem diyet programınızdan sıkılmayacak hem de sağlıklı beslenebileceksiniz.

diyet kurali

[ads2]İlk olarak uymanız gereken en önemli diyet kuralı sıklıkla tartılmayın. Tüm diyetisyenlerin sürekli tekrarladığı en önemli kural olan sürekli tartılmama kuralına uyduğunuz sürece diyetinizden sıkılmayacak ve kendinizle barışık olacaksınız. Çünkü bazı diyet çeşitleri anında kilo vermenizi sağlamaz. Bünyenizin o diyete alışabilmesi için geçen süre içerisinde kilo veremeyebilirsiniz. Bu nedenle sürekli tartılmanız psikolojik olarak diyetin faydasız olduğu inancını kuvvetlendirecek ve diyeti yarıda bırakmanıza neden olacaktır.

İkinci önemli kuralımız kesinlikle aç kalmamaya gayret edin.  Ağır diyetler yapmaktan kaçının. Günün belirli dönemlerinde sıklıkla yeyin fakat abartıdan kaçının. Diyet reçetenizde belirtilen besinlerin ve kalorisi düşük besinlerin haricinde öğünlerinize yeni yiyecekler karıştırmamaya gayret edin. Acıktığınızı hissettiğinizde karnınızı doyurun ve enerji kazanmaya gayret edin.

Üçüncü olarak hergün aynı besinleri tüketmeyin. Hergün aynı besinlerin tüketilmesini öneren diyetlerden mümkün olduğunca uzak durun. Kesinlikle gün ve öğünlerinizde değişen diyet besinlerini tercih edin. Metabolizmanızı öğünlerdeki besinlere alıştırmayın. Bu sayede diyet hedefinize ulaştığınızda normal beslenme alışkanlığınıza geri dönmeniz kolaylaşacaktır.

Dördüncü olarak mutlaka bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşınca diyeti terkedin. Örneğin 3 kilo fazlanız için yapacağınız diyet miktarını ve hedefinizin belirleyerek işe başlayın. Fazla gördüğünüz kilolarınızı verdiğinizi düşündüğünüzde diyeti bırakarak aşırıya kaçmadan beslenmeye devam edebilirsiniz.

Beşinci ve bizce en önemli kural, haftada bir öğün kendinizi ödüllendirin. Diyet sırasında haftada biri geçmemek kaydıyla istediğinizi yiyebilirsiniz. Bu sayede canınızın aşırı istediği bir besini tüketerek psikolojik olarak da yasaklardan kurtulmanızı sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmeniz kolaylaşacaktır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz