Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Diyet Listenizden Bunları Asla Çıkarmayın

[ads1]Günümüzde hayvan yağının oldukça zararlı ve kanserojen bir şeymiş gibi gösterilmesi konusunda kırmızı etin bağırsak kanseri riskini artırdığı söyleniyor.

Halbuki bizim atalarımız eti yağıyla birlikte iliğine kadar yerlerdi ve asla kanser yüzünden ölmezlerdi. Şimdi her şeye o kadar kısıtlama geldiki insanlar yiyeceklerin sadece az vitaminli ve proteinli kısımlarını yiyip en faydalı yerlerini çöpe atar hale geldi. Durum böyle olunca her türlü kanser ve bilimum yeni hastalıklar da baş göstermeye başladı.

İnsanlar doğal ve hormonsuz yiyecek arayışıdayken evde yapılan yüzde 100 doğal tereyağını veya  bahçesinde beslediği tavuğun yumurtasını zararlı diye yemiyor.Bu şekilde beslenen bir bireyde yeni yeni hastalıklar peyda olurken bağışıklık sistemi de yavaş yavaş çöküyor.

Asıl zararlı olan şey yiyecek değil yiyeceğin nasıl işleme tabi tutulduğudur. Örneğin yemeği fazla pişirme, yakma, isleme, koruyucu kimyasal madde koyma, aniden dondurma ya da çözme gibi birçok faktör sayılabilir. Sucuk buna en güzel somut örnektir. Et oldukça faydalı bir yiyecekken sucuk zararlıdır.

20. yüzyıla kadar beslenmeyle alakalı haber çıkmazken şimdi her akşam televizyonlarda onu yemeyin, bunu yemeyin,  diyerek insanların gözünü korkutuyorlar. İnsanları zararlı ve işlem görmüş yiyecek ve içecekleri sanki mucizevi bir iksirmiş gibi öve öve bitiremeyen gıda firmalarının reklamları sırf para kazansınlar diye zararlarından bahsedilmezken doğal olarak satılan eti, yumurtayı, sütü ve  tereyağını kötülüyorlar.
Doğal yoğurt diye satılan birçok hazır yoğurdun içinde gerçek yoğurt mayası olmadığını biliyor muydunuz?
Kim evinde o kadar lezzetli ve  kıvamlı yoğurt yapabiliyor? Hiç kimse yapamaz. Çünkü doğal yoğurdun bir şekli olur. Biraz cıvık, çabuk sulanan ve ekşiyen.

Orta Asya’da et bolluğu ve ucuz olmasından dolayı bütün kadınlar ve erkekler eti o bizim bakıp iğrendiğimiz yapları yiyor ve her yemeğini etli yapıyorlar. Yağsız ete de et demiyorlar ve bakıyoruz ki insanlar siyah çay yerine şekersiz yeşil çay içiyorlar. Onların haber kanalları henüz şu yiyecekten dolayı şu hastalık oldu, kalp krizinden yılda şu kadar kişi hayatını kaybetti, obezite yükselişte gibi hiç bir habere rastlayamazsınız. (Özellikle de Kırgızistan’da).

[ads2]Kilo vermek isteyenler sadece doğal yiyecekleri yese, hiçbir hazır gıda tüketmese diyet yapmaya gerek kalmadan normal kilosuna rahatlıkla dönebilir.
Diyet listenize sırf sağlıklı diye zeytinyağını bol bol kullanmayın.
Sürekli beyaz pirinç tüketmek yerine, bulgur yada kara buğday tüketin. (Beyaz pirinci hayatınızdan çıkarmayın.)
Eti yağıyla yiyin (hatta yemek yaparken sadece etin yağıyla pişirmeniz daha sağlıklı olur.)
Unutmayın hayatınızın her gününü diyet listesiyle geçiremezsiniz. Yiyecekleri dengeli yer ve hazır gıdayı tüketmeyi keserseniz kilo verme derdini hayatınızdan bir ömür çıkarabilirsiniz.
Diyetisyen: Sibel Akçalı

Yazarın Diğer Yazıları
Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları
Diyetisyen Sibel Akçalı’dan Beslenme Önerileri-1
Diyetisyen Sibel Akçalı’dan Beslenme Önerileri-2
Zayıflamanın Önündeki Engeller

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz