Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Dış Gebelik Nedir? Neden Olur?

[ads1]
Gebelik süreci, yumurta hücresinin, fallop tüpünde döllenerek, anne rahmine yerleşmesi ve rahim içerisinde büyümesini ifade eder. Ektopik gebelik olarak adlandırılan dış gebelik durumunda ise, embriyo, tüplerinde tıkanıklık olması nedeniyle, anne rahmine ulaşamaz ve rahmin dışında, genelde de fallop tüpünün içerisinde, gelişmeye başlar.

Dış gebelik, normal gebelik süreci gibi ilerleyemez. Fallop tüpü içerisinde büyümeye devam eden embriyonun büyümesi halinde, tüpün patlaması ve buna bağlı olarak, kanama meydana gelmesi söz konusudur. Bu kanamalar, bazen, ölüme varan riskli durumlara neden olabilecek ciddiyette olmaktadır.dis_gebelik

Dış gebeliğin belirtileri nelerdir?

Aadet döneminde gecikme yaşanması, göğüslerde şişme, hassasiyet ve mide bulantısı gibi hamileliğin belirtileriyle benzerlik gösterse de, beraberinde kanama ve şiddetli ağrıları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu belirtiler olmadan da dış gebelik olmuş olabilir. Yani her kadında dıştan bakışta anlaşılmaz, bir doktora muayene olduktan sonra da ortaya çıkabilir.

Dış gebeliğe neden olan bazı faktörler vardır. Bunlardan ilki, fallop tüplerinde meydana gelen iltihaplanmalar, şekil ve yapı bozukluklarıdır.

Pelvik enfeksiyon, bağırsak, mesane, rahim ve yumurtalıkları kapsayan iltihabi bir durum olup, dış gebeliğe neden olabilmektedir. Benzer şekilde, fallop tüplerine meydana gelen bir enfeksiyon halinde, tüplerin bir ya da birkaçında tıkanma olabilmekte ve bu durum da dış gebeliğin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, daha önce, fallop tüpleriyle ilgili, tüp bağlatma ve açma operasyonları ile karın bölgesi ve pelvik bölgeden operasyon geçirmiş olanlarda da dış gebelik görülme olasılığı daha fazla olmaktadır.

Öncesinde dış gebelik geçiren kadınlarda, yeniden dış gebelik olması, yüzde 10’luk bir oranla ifade edilse de, ihtimal dâhilindedir. Sağlıksız ortamlarda yapılan kürtaj uygulamaları sonrasında da, dış gebelik ihtimali ortaya çıkabilmektedir

Sigara kullanımının tüp yapısını bozduğu ve bu nedenle, dış gebeliğe neden olduğu da, nitelenen faktörler arasındadır.

[ads2]Doğuştan fallop tüplerinin tıkalı olması, 35 yaş üstü kadınlardaki gebelikler, kısırlık tedavileri sırasındaki hasarlı tüplerin durumu bazı doğum kontrol haplarının kullanımı sonucu tüplerdeki oluşan hasarlar ile rahim içi spiral kullanımı endometrioziz adı verilen tüplerde tümör oluşumu durumları da, dış gebeliğe neden olan diğer faktörlerdir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz