Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Ertuğrul Gazi Solak mıydı?

[ads1]TRT1’ in büyük bir ilgi çeken yapımlarından olan Diriliş Ertuğrul dizisindeki ayrıntılar izleyicilerin gözünden kaçmadı. Ertuğrul Gazi’nin “solak” olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getiren bu büyük yapımda Ertuğrul Gazi rolünde oynayan Engin Altan Düzyatan’ın yemek yerken ve kılıç kullanırken sol elini kullanması yeni bir gündem maddesi oldu.

İzleyicinin dikkatinden kaçmayan bu ayrıntı dizinin hemen ardından en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Prof. Feridun Emecen; “Ertuğrul Gazi’nin solak olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Açıkçası bugüne kadar böyle bir durum dikkatimizi çekmedi. Bu oyuncunun kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir.” diye açıklama yaptı. Kayı- Ertuğrul’un Ocağı adlı serinin yazarı olan Prof. Ahmet Şimşirgil’de açıklamalarında “Böyle bir tarihi kayıt yok.” ifadelerine yer verdi.

Kırklareli Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Yr. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu “ Ertuğrul Gazi solak olsaydı kaynaklarda yesari diye bahis geçerdi. Osmanlı’da solak olanlar bu şekilde anılırdı.”  dedi.

[ads2]Dizeye Damgasını Vuran Müzik

                Dizide yer alan av sahnesi ise nefesleri kesti. Oldukça beğeni kazanan dizide yer alan müzikler de izleyicilerin dikkatini çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aliyev’i karşılamak için düzenlenen muhafız alayı tören kıtası önünden geçmesi sırasında çalınan ‘Diriliş Marşı’ eski Türk marşları arasında yer alıyor. Dizi ile aynı olan müziğin törende kullanılması dikkatleri çekerken ‘Dombra’ ile benzer olduğu da iddialar arasında yer alıyor.
Kadının kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz