Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2019

Detoks Diyeti Ve Çayı

Detoks Diyeti İle Zayıflayın

Her insan sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmaya arzu ederek birçok farklı diyetlere başvurur. Vücuda zarar veren etkileri olan hastalık ve alerjilere neden olan toksinlerden arınma olarak detoks bilinmektedir. Toksinler yemeklerden, sudan veya havadan alınan maddelerdir. Sağlıklı bir insanın savunma sistemi tüm bu toksinlerle baş edebilecek kapasitede olmasıyla birlikte vücudun doğal detoks mekanizması da hızlı bir şekilde çalışır. Ancak sağlıklı olmanın şartları arasında dengeli yeterli beslenmek ve hayat boyu dengeli beslenerek düzenli spor aktiviteleri yapmak gibi seçenekler yer almaktadır. Günümüz yaşam standartları ve sağlıklı bir şekilde zayıflama yöntemleri arasında detoks diyeti kişiye özel olarak hesaplanarak verilmiş diyetler arasındadır.

Detoks Diyeti Ve Çayı

Detoks Diyeti Ve Çayı

Detoks Diyeti İle Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için yapacağınız diyetler arasında bulunan detoks sayesinde vücudunuzdaki toksinlerden de kurtulabilirsiniz. Detoks diyeti ile toksinlerin oluşturduğu oksidatif stres denilen bir takım metabolik sonuçları da ortadan kaldırabilirsiniz. Zamanla çevresel nedenler ve yediğimiz gıdalardan ötürü vücuttaki toksinlerin artış göstermesiyle belli bir süre sonra karaciğer ile böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı da olumsuz olarak etkiler.

Detoks ile vücudun alt yapısını sağlıklı bir şekilde oluşturmayı hedef almaktadır. Detoks uygulaması ile ihtiyacınız olan sağlığa kavuşurken aynı zamanda da zayıflayabilirsiniz. Ancak detoks diyetini yapmaması gereken kişiler arasında hamileler, emziren anneler, şeker gibi sistematik bir hastalığı olanlar, bağışıklık yetmezliği problemi yaşayanlar ve 18 yaş altı ile 80 yaş üzeri olanlar için zararlı olabilir.

Detoks Diyeti

Detoks Diyeti

Detoks yapması gerekenler ise öncelikle kendini sürekli olarak yorgunluk, uykusuzluk, güçsüzlük, bitkinlik ve halsizlik gibi şikâyetleri olanlar yapabilir. Bununla beraber yoğun stres altında çalışanlar, sık seyahat edenler, hareketsiz bir yaşamı olanlar da detoks diyetini uygulayabilecek kişiler arasında yer almaktadır. Yeterli miktarda su tüketmeyen insanlar, alkol ve kafeinli gıdaları fazla tüketenler ile sebze meyve yemeyen kişiler de detoks uygulamasını yaptırabilir. Sağlıklı bir şekilde zayıflama olanağını sağlayan detoks diyeti ile aynı zamanda vücutta oluşan toksinlerden de hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Detoks diyet uygulamasını yapmak isteyen kişilerin öncelikle bir uzmana başvurmasında da oldukça yarar vardır. Detoks

Diyeti Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde vücutta oluşan toksinlerden arınıp daha enerjik olacağınız aynı zamanda kilo verebileceğiniz kolay detoks diyetini bir hafta boyunca yaparak istediğiniz zayıflığa kavuşabilirsiniz. Programa uygun kalarak yapacağınız bir haftalık detoks diyeti ile baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi olumsuz durumlardan da kurtulabilirsiniz. Detoks diyetlerinde yiyeceğiniz gıdalar arasında soya, yulaf, pirinç sütü, çavdar, soya yoğurt ve peynir gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Detoks Diyeti

Detoks Diyeti

Diyete başladığınız andan itibaren dikkat etmeniz gereken unlu, sütlü gıdalar ve içecekler tüketilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Diyette dikkat etmeniz gerekenler arasında kırmızı et, şeker ve karbonhidratlar yer almaktadır. İçecek olarak çay, kahve ve asitli içecekler de tüketilmemesi gereken gıdalar arasındadır. Bunların dışında bitkisel çayların içlerine bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Bedensel yenilenme olarak da bilinen detoks diyetinde bol su tüketimi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Detoks diyeti ile vücudunuzda oluşan toksinlerden arınabileceğiniz gibi aynı zamanda da istediğiniz görünüme kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Detoks Çayı

Detoks Çayı

Detoks Çayı

Detoks tanımı yapıldığında genellikle yaşlanma sürecini hızlandıran cildi negatif etkileyen, yorgunluk ve bitkinlik veren zararlı maddelerin ve toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Detoks belirli aralıklarla yapılmalıdır. Bu sayede beden, beden atık maddelerden kurtulur ve sinir ve  sindirim sistemi daha doğru çalışır. Vücut daha enerjik ve motive hale gelir. Detoks yaparken kişiler genelde sebze meyve ağırlıklı beslenir.

Taze sıkılmış sebze ve meyve suları içilir. Yağsız ve katkı maddesiz çorbalar tüketilir ve de en önemlisi özel hazırlanan çaylar içilir. Detoks uygulamak isteyenler en fazla yedi gün uygulamalıdır. Detoks çayı içmek isteyenler ise vasıtasıyla hem vücuttaki toksinleri atar, hem de metabolizma hızlandırır. Ek olarak yağ yakan özellikleriyle kilo vermeye de yardımcı olur. Yalnız elbette belli dozda ve kısıtlı sürelerde tüketilmek gerekir. Bunun için de bir uzmana görünmek gerekir.

 

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayı hazırlamak için tek bir tarif yoktur. Bir tane örnek tarif aşağıda verilmiştir. Gerekli olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı mate çayı, 2 çorba kaşığı yeşil çay, 1 adet kabuk tarçın, 1 adet taze sıkılmış limon suyu, 1 adet yeşil elma, 3 tane karanfil, 3 tane karabiber ve 1 litre su gerekir. Bu malzemelere ek olarak salatalık kivi gibi meyveler ile nane gibi baharatlar da eklenebilir.

Detoks Çayı yaparken bir sürahiye 1 litre su eklenir. İçine elma ve kivi konur.  Karabiber, karanfil, limon suyu, kabuk tarçın ve yeşil çay birer birer eklenir. Karışım kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Daha sonra çay süzülür ve içilir.  İsteklere göre maydonoz gibi malzemeler de eklenebilir. Böylece yağ yaktırıcı etkisini arttırmış olursunuz. Yeşil çay ve mate metabolizmayı hızlandırıp enerji verdikleri için uyku kaçırır. Dolayısıyla akşam tüketmemek gerekir.

 

Detoks Yaparken Kaçınılması gerekenler nelerdir?

 

Detoks, sindirim sistemini ve aslında tüm vücudu toksinlerden ve zararlı maddelerden arıtma yöntemidir. Detoks vücudu yoran her şeyden arındırır. Detoks sürecinde zaralı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlar arasında sigara, alkol, kırmızı et, kahve, süt mamulleri, rafine şeker, şarküteri tipi etler, hazır meyve suları, kızartma ve hamur işi gibi yiyecekler vardır. Diğer taraftan mutlaka çorbalar, taze sıkılmış sebze-meyve suları, sebze yemekleri, detoks çayı ve bol su tüketimi uzmanlar tarafından önerilir.

Detoks Çayı hakkında

Detoks Çayı hakkında


Detoks Çayı hakkında

 

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır sorusunun cevabını iyi bir çay yapabilmek için bilmek gerekir. Yoğun bir detoks etkisi sizi yoracaktır ancak sonuçlarından memnun kalınacağı da kesindir. Çay detoksları uzmanlara çok daha uygulanabilir geliyor. Sebzesi, meyvesiyle sağlıklı bir beslenme programını uygulamayı herkes ister. Ek olarak bir de birkaç bardak bitki çayı eklemek o o kadar da kötü bir şey değildir. Böylece vücudu aç bırakmadan faydalı bir program yapılır. Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır dendiğinde fayları saymakla bitmiyor. Bunun ile ilgili de pek çok konu başlığı mevcut. Ancak ne olursa olsun hiçbir tedaviyi abartmamak gerekir. Ayrıca bu tür tedaviler asla tek başına yeterli olmazlar. Mutlaka ekstra bir tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple sadece çay ile tedavinin bitmeyeceğini bilmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz