Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Kasım 2018

Deodorant Mı Antiperspirant Mı?

Bir çok  kişi terlemeye  ve ter kokusuna karşı ürünler kullanıyor. Bazılarımız deodorant bazılarımız ise anti-perspirant kullanıyor. Tamam bunları terleme problemi için kullanıyorsunuz ama neden biri deodorant biri anti-perspirant olarak adlandırılıyor bunu biliyor musunuz?

[ads2]
Çoğu kadın-erkek ikisinin de aynı şey olduğunu sanıyor. Ama aslında ikisi de tam olarak aynı sayılmaz. Evet ikisi de ter için ama görevleri farklı.
Deodorant, ter kokusunu hissedilmesini önler, çevreye güzel koku yayar.
Antiperspirant ise içinde bulundurduğu kimyasal bileşikler sayesinde vücüdun terlemesine engel olur.

Kullanacağınız ürünün ne içeriğini muhakkak almadan önce okuyun. Eğer hassas bir teniniz varsa alkol içeren vücudunuza zarar verebilir.  Alkol içeren ürünlerden kaçınmanız gerekmektedir yoksa ter kokusunu önleyeyim derken alerjik tepkimelerle karşılaşmayın.
Bir çok terleme karşıtı antiperspirant sağlığa zararlı maddeler içeriyor.

Dünya çapında bilim adamları Alüminyum bileşikleri, triklosan, Propilen Glikol (propilen glikol, PEG) Polietilen glikol (PPG) Parabenler ve Talk pudra gibi bu bileşenler üzerinde bir uzlaşmaya varmış değiller. Zararları büyük.

Eğer oldukça fazla terliyorsanız ve bunu da son zamanlarda daha da arttığını düşünüyorsanız muhakkak bir doktora görünmeli ve şikayetinizi anlatmalısınız. Çünkü ter kişisel bir şey değildir. Vücutta bazen hormonlar değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden ya ter bezleri fazla çalışıyor ya da az çalışıyor.

[ads1]
Örneğin fazla terleyen bir yakın arkadaşımız bu yüzden doktora gitti ve şikayetini söyledi. Doktor yapılan tahliller sonucunda karaciğerinin yeterli bir şekilde çalışmadığını bu yüzden hormon dengeliyici bazı ilaçlar vermiştir.
Bu şekilde terleme ve ter kokusunu kökten  halletmiş oldu.

Terleme sorunu için size küçük bir doğal tavsiye de bulunalım: Zeytinyağı.
Zeytinyağını az miktarda koltuk altına sürerseniz ter kokusunun daha da azaldığına şahit olacaksınız.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz