Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Dengeli Beslenmenin Menopoz Üzerindeki Etkileri

Dengeli Beslenmenin Menopoz Üzerindeki Etkileri

Menopoz birçok kadının yaşamak istemese de yaşamak zorunda kaldığı bir evredir. Bu dönemi engellemek mümkün olmasa da geciktirmek ve sonrasında belirtileri ciddi oranda azaltmak yapılan araştırmalar sonucu mümkün gözükmektedir.

Dengeli Beslenmenin Menopoz Üzerindeki Etkileri

Menopozda Beslenmenin Önemi

Yapılan araştırmalar sonucu kadınların beslenme düzeninde kalsiyum ve demir miktarının oldukça az olduğu görülmektedir. Kalsiyum balık, süt ürünleri ve baklagillerde yüksek miktarda bulunmaktadır. Bir insanın günlük alması gereken kalsiyum miktarı yaklaşık 1000 miligram olmak zorundadır. Demir alımının da günlük olarak düzenli miktarda olması gerekmektedir. Günde üç öğün demir içerikli ürünler yemek demir alımını karşılamaktadır. Demir balık, yağsız et, yeşil sebzeler, yumurta ve tahıllarda bol miktarda bulunmaktadır.

Lifli besinler de menopoz belirtilerini önlemek için beslenme düzeninde alınması gereken ürünler arasında bulunmaktadır. Makarna, pirinç, tahıllı ürünler, taze sebze ve meyveler lif bakımından oldukça zengindir. Taze sebze ve meyve tüketmek birçok hastalığa olduğu gibi menopozu önlemeye de yardımcı olmaktadır. Taze ve sağlıklı ürünler tüketmek için mutlaka ürünlerin son kullanma tarihinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bol su içmek vücudun direncini doğal olarak korumanın dışında menopoza önlem olarak da oldukça önemli olduğu belirtilmektedir.

İdeal kilonuzu uzman yardımı ile belirlemeniz ve bu kiloya sağlıklı bir şekilde korumanız gerekmektedir. Uzmanlar günlük almanız gereken yağ oranınızın yüzde 30’dan az olması gerekmektedir. Özellikle doymuş yağlardan uzak durmak ve yağlı yiyecekleri azaltmak da menopozaönlem olarak uygulanması gereken yöntemlerden bir tanesidir. Şeker ve tuz da sınırlandırılması gereken besinlerin başında bulunmaktadır. Fazla sodyum kan basıncının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple bunlardan kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca ızgara yemeklerden de nitrat sebebi ile uzak durmak gerekmektedir. Alkol ve sigara kullanan kadınların da bunları min. seviyeye çekmesi gerektiği uzmanlar tarafından ayrıca belirtilmektedir. Soya sütü gibi izoflavon içeren bitkisel gıdalar menopoz belirtilerinin azaltılmasında faydalı olduğu için özellikle tavsiye edilmektedir. Bu ürünler sıcak basmaları ve gece terlemeleri için özellikle önerilmektedir. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri için alkol ve kafeinden de uzak durmak faydalı olmaktadır.

 

Menopoz Sonrası Takviye Alımı

Bu dönemde vücuttaki östrojen eksikliği sebebi ile osteoporoz gelişiminde oluşan sorunlar için ekstra takviye almak gerekmektedir. Kalsiyum için günde 2000 miligramlık takviye menopoza bağlı sorunlar için yeterli olarak görülmektedir. Elbette takviye alımı doktor kontrolünde olmak zorundadır. Fazla takviye alımı durumunda böbrek sorunları ile baş etmek gerekebilir. Vücutta kalsiyum emilimini sağlamak üzere D vitamini kullanılmaktadır. 70 yaşına kadar olan insanların günlük 400 UI civarında alım yapması, 70 yaşının üstündekilerin ise günlük 600 UI alım yapması tavsiye edilmektedir. Fazla alım yapılmasının kemikleri zayıflattığından tavsiye edilmemektedir. Kadınlarda menopoz zor bir dönem olarak görülmektedir. Bu dönemi daha sağlıklı ve sorunsuz olarak geçirmenin yolunun doğru beslenme olduğu uzmanlar tarafından ısrarla belirtilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz