Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Demir Eksikliğinin 5 Belirtisi

[ads1]Demir  minerali vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Eksikliğinde ise  nadiren de olsa ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Bu yazımızda demir eksikliğine bağlı olarak en çok görülen belirtileri sizlerle paylaşmak istedik.

1. Yorgunluk
Demir eksikliğinin en belirgin belirtisidir. Hemoglobin kanda bulunan ve  hücrelere  oksijen taşıyan bir bileşendir. Demir eksikliği yüzünden  hemoglobin eksikliği de meydana gelir. Bunun sonucu olarak da vücuda yeterinde oksijen taşınmamasına neden olur. Bu da kişide yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi etkiler gösterir. Hamileler mutlaka demir hapı kullanmalıdır.

2. Nefes Darlığı ve Kalp Çarpıntısı

Hemoglobin azlığı sebebiyle kandaki oksijen yeterince hücrelere ulaşmadığında kalp daha fazla çalışma gereksinimi duyar ve kişinin kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir, nefes darlığı çekmeye başlar. Eskiye nazaran daha çabuk yorgunluk hisseder.

3. Soluk bir cilt

Belirtilerinden biri de solgunluktur. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta kişi daha çabuk üşür, eller ve ayaklar daima buz gibidir.

4. Pica ya da Pagophagia
Pica yeme bozukluğu, yenmesi normal olmayan maddelerin tüketilmesi gibi özellik gösterir. Örneğin Pica hastası bir kişi; kum, boya, kağıt, kireç, kil ve  pişmemiş pirinç gibi maddeleri yemek ister. Pagophagia  hastalığında ise kişi; buz yeme ve yutma isteği olur. Bu belirtiler de demir eksiliğinin göstergesi olarak sayılır.

[ads2]5. Saç Dökülmesi
Saç dökülmesinde birçok etken bulunurken en çok  demir ve çinko eksikliği ile ilgilidir.. Aşırı saç dökülmesi hatta kellik demir eksikliği anemisinin bir göstergesidir. Saç dökülmesini önlemek için demir eksikliğinin giderilmesi gerekir.

Demir eksikliğinin diğer belirtileri
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Sinirlilik
Yumuşak tırnaklar
İştah yoksunluğu  (özellikle de çocuklarda)
Bacakların karıncalanması ve  istek dışı hareket etmesi

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz