Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Kasım 2018

Çok Lezzetliler Ama Çok Zararlılar!

Bu yazımız, en çok yediğimiz ve en çok sevdiğimiz şeylerden uzak durmamız gerektiğini konu alıyor.
Ne kadar sevsek de yesek te zararlarını bilmemizde fayda var. Belki bu yazıyı okuduktan sonra biraz daha dikkatli davranarak yaşamaya özen gösteririz.

[ads2]
1. Şeker ve şeker içeren  yiyecekler
Sık sık tatlı şekerli yiyecek tüketmek hem içimizin hem de dışımızın zarar görmesine neden  olur. Vücuda gerekli olan şekeri zaten  yediğimiz sebze ve meyvelerden alıyoruz. Bunun üzerine bir de tamamen şekerden meydana gelen çikolata ve şekerleme yediğimizde vücut bunu  hemen atamıyor ve bacaklarımızda kollarımızda selülit şeklinde depo oluyor. Ayrıca iştahı açarak doyma hissini öldürüp obeziteye neden oluyor.

2. Alkollü içecekler
Alkol hem bağımlılık yapar hem de karaciğeri iflas ettirerek siroz hastalığına neden olur. Alkol içildiğinde ilk beyni etkiler sağlıklı ve doğru karar vermeye engel olur beyin hücrelerini tahrib ederek alzhemier olma riskini yükseltir.

3. Fast Food- Hazır yiyecekler
Fast-food’un  beynin işlevselliğini değiştirdiği, depresyon ve anksiyete yol açtığı tespit edildi. Ayrıca içerdiği katkı maddelerinden dolayı öğrenme-kavrama bozukluğu, motivasyon eksikliği ve bellek zayıflığına da sebep olduğu biliniyor.

4. Kızartmalar ve kızarmış gıdalar
Kızarmış gıdalar beyin sinirlerine zarar vermektedir. Kızartmalarda kullandığımız ayçiçek yağı, diğerlerine göre daha zararlı olduğunu unutmamak gerekir. En sağlıklı yağ zeytinyağıdır. Sofralarımızda zeytin yağı kullanmaya özen göstermeli faydalı diye de aşırıya kaçmamalıyız.

5. İşlenmiş ya da pişirilip paketlenmiş gıdalar
İşlenmiş gıdalar doğal olmadığı ve koruyucu madde içerdiği için kaçınmamız gereken gıdalar arasındadır.

6. Aşırı tuzlu yiyecekler
Tuzlu yiyecekler vücudun su toplamasına neden olduğunu sanırım  hepimiz çok iyi biliyoruz. Tuzun zeka geriliğine neden olduğu da bilimsel deneylerle de kanıtlanmıştır. Ayrıca kalp hastalarına kesinlikle yasak olan tuzun ne kadar ciddi bir problem olduğunu da göstermektedir.

7. Tahıl ve tahıllı gıdalar
Biraz şaşırmış olabilirsiniz ama tahılların hepsi beyin için zararlıdır. Tam kepekli tahıllar bunu dışındadır. Yani tam tahıllar. Çok tahıl yerseniz hızlı yaşlanmanıza neden olur.

8. Salam, sosis, sucuk gibi ısıl işleme tabi tutulmuş yiyecekler
Evet çok lezzetliler ama çok zararlılar. İçerisindeki koruyucu maddeler ve ani soğutma-ısıtma olmasa istediğiniz kadar yiyin. Ama konu hazır gıda olunda öyle bir şey diyemiyoruz. Lezzetlerine aldanmayın ve vücuda ve beyne zararlı olduğunu unutmayın.

9. Trans yağlar
Birçok hazır gıdada, paketlenmiş abur cuburlarda trans yağ bulunmaktadır. En çok problem ise obeziteye yol açıyor olmasıdır.
Ayrıca bakınız:
Trans Yağ Nedir? Nasıl Üretilir? Zararları Nelerdir?
En Fazla Trans Yağ İçeren 7 Yiyecek
[ads1]
10. Suni tatlandırıcılar
Ne kadar minik olsa da zararı hiç de kendisi kadar minik olmayan yapay tatlandırıcılar beyin hasarına neden olmaktadır. Diyetteyken  kesinlikle kalorisiz diye kullanmayın. Şekersiz içmeniz daha hayırlı olacaktır.

11. Nikotin
Nikotinin zararlarını saymakla bitiremeyiz.
Yıllardır sigaranın zararlarından bahsedip durduk. Yine söylüyoruz hep söyleyeceğiz.
Beynizi ve vücudunuzu seviyorsanız sigaradan uzak durmalı sigara içilen yerlerden kaçmalısınız. Çünkü nikotin vücuttaki en önemlisi de beyindeki damarları daraltır ve oksijenin yeterli şekilde vücutta dolaşmasına engel olur.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz